جک ولش ، مدیر افسانه ای جنرال الکتریک

 

جک ولش (Jack Welch) ، روشی نوین در نحوه ی اداره شرکت ها و کمپانی های بزرگ ابداع کرد که امروزه بسیاری از مدیران بزرگ فارغ از اصول فرسوده و سنتی پیشین، به راحتی کنترل امور مرزهای تجاری خود را در دست گرفته و با سرعتی باور نکردنی به سوی پیشرفت و توسعه می روند.

تکنیک های افسانه ای مدیریت welch به گونه ای است که هر مدیری را در هر قلمرویی به اوج می رساند. او خود نمونه ی بارز و موفق تکنیک های welch است که در سن 44 سالگی کنترل تمامی امور کمپانی بزرگ و نامداری چون جنرال الکتریک امریکا را در اختیار گرفت و عنوان جوان ترین مدیر یکی از بزرگترین شرکت های ایالات متحده را از آن خود نمود.

جک ولش در سال 1935 در ایالت ماساچوست امریکا به دنیا امد. در سال 1957، مدرک مهندسی شیمی خود از دانشگاه همان ایالت دریافت کرد و پس از آن به سرعت به ادامه تحصیل مشغول شد و توانست در کوتاه ترین زمان ممکن دکترای این رشته را از دانشگاه Illinois دریافت نماید.

بلافاصله پس از فراغت از تحصیل یعنی در سال 1960، ولش به کمپانی جنرال الکتریک پیوست و مشغول به کار شد؛ اما یک سال بعد تصمیم به ترک این کمپانی گرفت. او که از بدو ورود به این مکان با نحوه ارتقا شغلی کارکنان و برخی روش های مدیریتی مشکل داشت، پس از یک سال فعالیت با دریافت پیشنهاد کار در یک شرکت شیمی معدن با جدیت تمام تصمیم به ترک جنرال الکتریک گرفت. دریافت حقوق 10.500 دلار برای یک مهندس جوان و تازه کار اگرچه ایده ال به نظر می رسید، اما او سوای مسایل مادی به روحیات حاکم بر محیط کارش بیشتر اهمیت می داد. به هر ترتیبی که بود تا یک سال توانست این شرایط را تحمل کند اما به محض دریافت پیشنهاد جدید از شرکتی دیگر، تصمیمش جدی تر شد.

هنگامی که ولش تصمیمش را برای مسیول رده بالایش، Reuben Gutoff مطرح کرد،با عکس العمل عجیبی روبه رو شد. او که تا پیش از این تصور می کرد، Gutoff از شکایت های هرروزه ی ولش در مورد نحوه ی بوروکراسی دست و پاگیر کمپانی خسته شده است و با شنیدن تصمیم او بسیار خوشحال خواهد شد، به ناگاه با عکس والعمل شدید او مبنی بر عدم اجازه به وی برای چنین کاری روبه رو شد.

Gutoff که خود مدیری جوان و لایق در آن بخش به حساب می آمد، به خوبی میدانست که وجود افرادی متخصصی چون ولش برای جنرال الکتریک سرمایه ی بی کران محسوب می شود و از دست دادن آنها به منزله ی از دست دادن بخش مهمی از سرمایه ی شرکت است. از این رو، ولش و همسر جوانش را برای گردش در خارج از شهر دعوت کرد و در یک گفت و گوی چهار ساعته توانست او را قانع سازد تا از تصمیمش منصرف گردد. او به ولش قول داد که شرایط را به گونه ای مهیا سازد که گویا او به دور از بوروکراسی ادارات و شرکت های بزرگ تنها برای شرکت های کوچک تحت فرمان یک کمپانی بزرگ کار می کند و بدین ترتیب تمامی این رفت آمد های وقت گیر اضافی برای انتقال نظرات و تصمیمات برای او برداشته خواهد شد.

به دنبال این جریان، ولش با عزمی جدی تر به کار بازگشت و به کمک Gutoff توانست پله های ترقی را به سرعت طی نماید. او ابتدا با به کارگیری روش نوین و مبتکرانه بازاریابی محصولات جنرال الکتریک را به طرز شگفت آوری ارتقا داد و از این رو نام و اعتبار خاصی در کمپانی به دست آورد. سپس در سال 1972 به سمت معاونت یکی از بخش ها، در سال 1977 مدیریت آن بخش، در سال 1979 یکی از اعضای هیت مدیره و سرانجام در سال 1981 به عنوان جانشین Reginald Jones و جوان ترین مدیر کل کمپانی عضیم جنرال الکترونیک منصوب شد.

Jack-Welch-IranianMlm

در طول فعالیت 20 ساله او در این سمت، جنرال الکتریک پیشرفتی بی سابقه را در خود مشاهده کرد، به طوری که فروش محصولات آن از 12 میلیارد دلار در سال 1981 به 280 میلیارد دلار در سال 2001 افزایش یافت. تعداد بسیاری از کارشناسان موفقیت ولش را مدیون توانایی او در مدیریت و به کارگیری تکنیک های فوق العاده موثر می دانند. او به سادگی می دانست که چطور افکار و اهدافش را به تک تک افراد از بالاترین رده تا پایین ترین رده ی شرکت انتقال دهد.

او اعتقاد داشت که مدیران ارشد شرکت به جای نصب انواع و اقسام اطلاعیه های مختلف در تابلو اعلانات و یا ابلاغ نظراتشان توسط بوروکراسی طولانی و خسته کننده ی اداری، می بایست از شیوه ی تکرار استفاده نمایند. به باور او این مسیله باید به گونه ای انجام شود که اهمیت اهداف و مقاصد و یا دستورات جدید حتی به خانه ی کارکنان نیز کشیده شود و آنها سر سفره شام با خانواده نیز در مورد آن صحبت نمایند.

در نظر او اگر در ذهن کارکنان، شرکت از شکل یکی راهرو دراز و پر پیچ و خم با موانع متعدد برای رساندن خبر از جایی به جای دیگر به یک سوپر مارکت تشبیه شود، دیگر تمامی اتلاف وقت و انرژی در این سیستم اداری از بین خواهد رفت. اگر تمامی بخش ها همچون قفسه های سوپر مارکت در کنار هم و در معرض تماس دیگران قرار گیرند، نه به سیستم کاری آنها لطمه ای خواهد خورد و نه دخالت و ناهماهنگی در انجام امور پدید خواهد آمد. علاوه براینها، تماس طولانی مدت همه با یکدیگر سبب خواهد شد تا مطالب مورد نیاز کمپانی بارها و بارها دهان به دهان تکرار شده ودر ذهن همگان نقش ببندد.

به کارگیری این روش غیر معمول سبب شد تا کارکنان همگی خود را جزیی از کل بدانند و تماس های روزمره آنها با مدیران ارشد کمپانی، نوعی اعتماد به نفس و وابستگی عاطفی به جنرال الکتریک در آنها پدید آورد و این گونه شد که در مدت 20 سال این کمپانی چنان رشدی کرد که قوی ترین مدیران دنیا از عهده آن بر نمی آمدند.

 

اگر چه در سال 2001، ولش خود از سمت خود بازنشسته  شد اما توان علمی و مدیریتی او به حدی است که حتی در سن و سال امروز نیز قزیب 500 کمپانی او را به عنوان مشاور و راهنما در کنار خود دارند و از تکنیک های خلاق او سود می برند.

برخی از کتاب های نوشته شده توسط وی :

  • سفر فردی جک ولش
  • مدیریت بحران به روش جک ولش
  • آیین پیروزی جک ولش
  • جک ولش  راه جنرال الکتریک
  • و …

مدیران اثر بخش در زمان حال زندگی می کنند

اما همیشه به فکر آینده هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms