سازمان خود را بوفالویی تربیت کردید یا به سبک غازهای وحشی؟

مطالعه این مطلب شاید کمتر از 5 دقیقه زمان شما رو بگیرد ولی می تواند نگرش ها واستراتژی هایی را که تا به الان برای راهبری سازمان خود در پیش گرفته بودید به چالش بکشد.

این مطلب یک آموزش راهبری محسوب میشود که می توان آن را در زندگی شخصی، کارمندی، مدیریتی، بازاریابی شبکه ای و .. به کار برد.

جین پلاسکو یکی از موفقترین افراد در حوزه مدیریت و کارآفرینی، در مراسم تشیع یکی از دوستانش که در حال مسافرت کاری بوده و در حین رانندگی جاده دچار سانحه رانندگی شده و جان خود را از دست داده شرکت کرده است. پلاسکو در خلوت خود به این حقیقت تلخ می اندیشید که روزی و شاید هم همین فردا نوبت او باشد، چرا که هفته ای چند روز همین جاده را با همین سرعت برای کار طی میکند . براستی اگر این اتفاق فردا برای او بیافتد تکلیف چیست؟
این مسیله باعث شد تا برای پلاسکو سه سوال اساسی مطرح شود :
سوال اول: آیا ما سخت و بی وقفه کار می کنیم که کسب وکار موفقی بسازیم یا تلاش می کنیم که مراسم ختم با شکوهی مثل امروز را به وجود بیاوریم.
سوال دوم: آیا ما برای موفقیت و کامیابی و درک لذت زندگی خود می کوشیم یا می کوشیم تا تنها وارثین ما از تلاش ما لذت ببرند.
سوال سوم: آیا ما برای زندگی کار می کنیم یا زندگی می کنیم که فقط کار کنیم؟ اصلا هدف زندگی چیست؟ کار برای زندگی؟ یا زندگی برای کار؟
این سوالات باعث شد تا پلاسکو را وادار به تحقیق و آزمایش برای یافتن پاسخ کند.
پلاسکو که اکنون با چندین سال سابقه عملی و تجربی در کسب و کار , یکی از مشاورین زبده مدیریت به شمار می رود، از آن پس تحقیقی را آغاز می کند که نتایج زیر را برای او حاصل می کند.
او می گوید من از میان شرکتهای موفق جهان با مدیران ٢۴ شرکت که در یک دوره ده ساله حدود٢٠ درصد سود سهام عاید سهامداران خود آرده بودند و در امور دیگر نیز در کارشان موفقیت چشم گیری داشتند , مصاحبه ای انجام دادم و در گفتگو با این مدیران که در صنایع مختلف مدیریت می کردند به چند حقیقت آشکار دست یافتم.
حقیقت اول : راز موفقیت مدیران این بود که اساسا نوع و طبیعت مدیریت و رهبریشان با دیگران کاملا فرق داشت و در واقع “شیوه رهبری” عامل موفقیت آنها بود.
حقیقت دوم : دیگر اینکه در شیوه های مدیریتی و رهبری آنان , الزاما تشابه و نقاط مشترکی وجود نداشت تا بتوانم از آن تقلید کنم . هر یک از آنها روش رهبری خاص خود را برای موفقیت داشتند.

اما همه آنها در امور زیر با هم مشترک بودند:
  1. آنها برای کار زندگی نمی کنند , بلکه برای زندگی کار می کنند.
  2.  آنها به همه امور زندگی اهمیت می دهند و همه چیز را با هم و با تعادل به پیش می برند؛ امور خانواده , امور شخصی , امور سلامت , امور تفریحی ,امور معاشرتی , ورزش و بالاخره امور کسب و کار
پلاسکو به سه حقیقت تلخ دیگر هم در نتایج بررسی خود اشاره می کند:
 1) موفقیت و کامیابی ,دشمن و گمراه کننده انسان , مدیران و سازمانها است .چیزیکه ما را تا به امروز کامیاب کرده و به اینجا رسانده است ,الزاما همان چیزی نیست که کامیابی آینده را تامین کند . این حقیقت باعث شکست و سقوط و محو بسیاری از شرکتهای بزرگ جهان بوده که امروز تنها نام و خاطره ای از آنها در جایی در قبرستان شرکتهای مرده باقی است.
2) ما متاسفانه همواره دیگران را مقصر می دانیم و هرگز در آئینه حقیقت خود را نمی نگریم.
3) حقیقت تلخ سوم این است که من باید تغییر کنم , من باید عوض شوم. در حالی که همه دنبال تغییر دیگران هستند و تغییر را در آنها جستجو میکنند.
او پس از درک این نتایج به درون سازمان خود مراجعه می کند و با درک و دیدگاه جدیدی به بررسی آن می پردازد و در این بررسی به دو نوع سازمان و تشکیلات اشاره می کند که از ویژگیهای بوفالوها و غازها , نتایج مدیریتی جذابی به دست می آورد. 
بلاسکو در کتاب ” پرواز بوفالوها “ سازمان ها و سبک رهبری آنها را به دو قسمت تقسیم می کند.

در این تقسیم بندی از نقطه نظر ویژگی های ذاتی موجودات زنده الهام گرفته شده است :کتاب پرواز بوفالوها

ویژگی بوفالوها:

آنها به یک رهبر پایبند و وفادارند و همه پیروند و تابع.
آنها درست همان کاری را می کنند که به آنها دستور داده شده است.
آنها هرگز سوال نمی کنند و فقط پیروی می کنند.
بوفالوها منتظر دستور می شوند، و تا دستور نرسد هیچ کاری نمی کنند و هیچ جا نمی روند.
هیچکس جای دیگری را پر نمی کند و جلو نمی افتد و مسئولیت نمی پذیرد.

ویژگی غازهای وحشی:

هر غاز به هنگام پرواز دسته جمعی احساس مسئولیت می کند.
هر غاز فقط پیروی محض نمی کند و وضع خود را در راه می سنجد و به تصمیمی که باید بگیرد، فکر می کند.
هر غاز مسیر پرواز گروه را می داند.
رهبری و جلودار بودن، نوبتی است.
هر غاز، زمان جلوتر بودن، در نوک پرواز قرار گرفتن و هدایت گروه را خود انتخاب می کند.
همه ی غازها تمایل به پذیرش مسئولیت و جلودار بودن و رهبری دارند.
غازها در طول پرواز مراقب یکدیگر هستند.

نکات کلیدی غاز های وحشی و بوفالو ها در بازاریابی شبکه ای:

در سازمان های و مجموعه هایی که سبک رهبری آنها به سبک غازهای وحشی است، رهبران و لیدرها تلاش می کنند که اهداف بلند مدت را در مجموعه نهادینه کنند تا افراد سازمان همچون غازها، دارای روحیه تعاون و همکاری با یکدیگر بوده و تمایل زیادی به پذیرش مسئولیت و رهبری داشته باشند. افراد در چنین سازمان هایی از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و برای گرفتن تصمیمات درست، ابتدا فکر و بعد عمل می‌کنند و برای رسیدن به هدف، دست به هر کاری می‌زنند. این افراد به انجام کارهای گروهی و مشارکتی بسیار علاقمندند و موفقیت خود را در موفقیت سازمان می یابند.
اما در شیوه رهبری بوفالویی همه ی اعضا سازمان منتظر هستند تا دستوری از لیدرهای ارشد ارائه گردد و آنها بدون هیچ مطالعه و بررسی اطاعت نمایند، به عبارت دیگر افراد یاد گرفته اند که مطیع باشند و همین موضوع قدرت خلاقیت و نوآوری را از آنها می گیرد. البته این گونه متد های رهبری هنوز هم در در شرکت های بازاریابی شبکه ای که ساختار صحیحی ندارند بهترین شیوه محسوب میشود چرا که از فکر کردن بازاریابان و تحلیل شرکت و رفتار های غلط شرکتشان جلوگیری می کند. این روش پیشتر در شرکت های غیر قانونی همچون کویست نت به کرار مورد استفاده قرار میگرفت.

اما امروزه با توجه به گسترش متد های رهبری و افزایش اطلاعات، دیگر شیوه مدیریت بوفالویی که مختص مجموعه های تحت نگرش قدیمی و رو به زوال است، کارساز نمی‌باشد. بنابراین، هدف اصلی و نهایی یک تیم نوین و موفق بازاریابی شبکه ای در این محیط رقابتی، باید فاصله گیری از رهبری بوفالویی و حرکت به سمت رهبری غازی باشد.

بر این اساس مجموعه ها و تیم های بازاریابی شبکه ای  نیز باید به جای قیچی کردن بالهای بازاریابان، اجازه پرواز کردن را به آنها بدهند، چرا که رمز موفقیت سازمان‌های امروزی ایجاد و پذیرش نوآوری و خلاقیت در سایه همفکری و مشارکت همه جانبه کارکنان با یکدیگر است، نه اطاعت محض و بدون چون و چرای بازاریابان از لیدرهایشان.

دیدگاه ها

  • امیر علی ۱۳۹۵/۰۸/۲۹ :: ۰۹:۲۰
    0 - 1

    عالیییییی … در حال حاضر در تبریز و حومه زیر مجموعه سجاد مردانی دقیقا این مدلی دارن میرن جلو خفه شو گوش کن انجام بده که نام برده از بقایای کامبیز کاظمی هستش نتورک قانونیش رو با کاظمی استارت زده و از اون یاد گرفته که جای بسی تاسفه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms