طنزی بنام جهانی شدن شرکت های بازاریابی شبکه ای ایرانی

صحبت از ورود شرکت های بازاریابی شبکه ای ایران به خارج از مرزهای کشور و گسترش شبکه سازی در کشورهای خارجی این روزها بیشتر از گذشته شنیده می شود. و این صحبت ها برای بسیاری از بازارسازان سوالات زیادی را بوجود آورده، برای مثال آیا حقیقت دارد فلان شرکت در چند کشور خارجی در حال حاضر دفتر رسمی دارد و سوالاتی از این دست که طی چند ماه گذشته میزان مطرح شدنشان بسیار شدت گرفته است.

سوال اصلی اینجاست که اینگونه سوالات از کجا نشات گرفته؟؟

چندی پیش فیلمی کوتاه از سمینار یکی از شرکت های بازاریابی شبکه ای را می دیدم که در آن یکی از راهبران ارشد آن شرکت در حال سخنرانی بود و خلاصه صحبتش این بود که شرکت های بازاریابی شبکه ای در خارج از کشور از اینکه شرکت های ایرانی وارد عمل بشوند می ترسند. خب البته که این صحبت اقای لیدر مورد استقبال زیادی واقع شد و تا لحظاتی مورد سوت و کف واقع شد.

هر چند که بسیار خوشحال خواهیم شد که شرکت های بازاریابی شبکه ای کشورمان بتوانند فراتر از مرز های ملی وارد شودند اما حقیقتا در حال حاضر اینگونه صحبتها چیزی جز یک طنز تلخ نیست و تنها به جهت انگیزه دادن مورد استفاده واقع می شود.

آیا شرکت های بازاریابی شبکه ای ایرانی توانایی خروج از مرزهای ایران را دارند؟

اگر بخواهیم بسیار شفاف و منطقی پاسخ دهیم جواب خیر است. دلایل زیادی برای این پاسخ است و حقیقتا تعدادی از این عوامل اصلا به شرکت های بازاریابی شبکه ای مربوط نمی شود. پنج سال از قانونی شدن بازاریابی شبکه ای گذشته و هنوز ما شاهد تغییرات اساسی در بخش های مختلف این صنعت هستیم که آخرین آن هم تغییرات پلن بود. عدم ثبات در قوانین بازاریابی شبکه ای در کشورمان یکی از عواملیست که همواره سد راهیست برای رشد شرکت ها چه در داخل و چه در خارج از کشور. بررسی مشکلات زیرساختی از سمت دولت به جهت توسعه بازاریابی شبکه ای خود مستلزم نگارش یک مقاله مفصل می باشد. اما در ادامه قصد داریم تا دلایل و ضعف های مربوط به شرکت های بازاریابی شبکه ای ایران را بررسی کنیم.

با چند سوال این موضوع را باز می کنیم:

آیا شرکت های ایرانی از تمام ظرفیت کشورمان به جهت بازاریابی شبکه ای استفاده کرده اند؟

عملکرد این شرکت ها تا به حال در کشورمان چگونه بوده است؟

با یک نگاه اجمالی میتوان گفت نتورک در ایران با وجود همه چالش ها توانست خود را اثبات کند و این جای بسیار خوشحالیست. اما طی این پنج سال، نتورک مارکتینگ چه تصویری در ذهن عموم جامعه گذاشته است؟ حتما شما هم با افزایش چشمگیر ساخت ویدیوهای طنزآمیز با موضوع بازاریابی شبکه ای پی برده اید. دلیل این افزایش چیست؟ پاسخ همه سوالات مطرح شده یک چیز است. ما هنوز نتوانسته ایم که یک محصول باکیفیت و خاص را در بازاریابی شبکه ای ارایه کنیم و تنها محصولی که طی این پنج سال بیشترین حجم فروش را بخود اختصاص داده است چیزی نیست جز توهم.

بسیاری از افراد وارد شرکت های بازاریابی شبکه ای می شوند تا مشکلات خود را فراموش کنند، وارد می شوند تا یک حس خوب بدست آورند و بهای این توهمات چیزی نیست جز محصولات درجه دو و سه بازار. البته از حق نگذریم که با وجود همه این مشکلات شرکت هایی نیز وجود دارند که بدور از هرگونه توهمات و حواشی در حال فعالیت هستند.

به صراحت کامل عرض می کنم که اگر همین امروز شرکت های بازاریابی شبکه ای خارجی اجازه فعالیت در ایران را پیدا کنند، در کمتر از یک ماه حجم فروش شرکت های فعلی به کمتر از نصف کاهش پیدا خواهد کرد. بگذارید با چند مثال واقعی به شما نشان دهم:

در همین کشور دوست و همسایه یعنی ترکیه شرکتی به تازگی در حال فعالیت است بنام ارگانو گلد (Organo Gold) که راهبر اصلی آن شخصیست که در ایران بسیار شناخته شده است.

هولتون باگس

هولتون باگس سالهاست از طریق بازاریابی شبکه ای به اقصی نقاط دنیا سفر کرده است و از طریق این صنعت از فرش به عرش رسیده است. او به تازگی در حال شبکه سازی در کشور ترکیه است. حال بنظر شما شرکت های ایرانی توانایی رقابت با چنین شرکت و راهبر قدرتمندی را دارند. توجه داشته باشید که این شرکت هزار قلم محصول ندارد. این شرکت فقط یک دسته محصولی دارد و آن هم فراورده های قهوه و کافه میکس است. باور کنید همین است.

چرا بسیاری از مدیران شرکت های بازاریابی شبکه ای به این نکته پی نمی برند که به جای اینکه هر روز یک محصول معرفی کنند باید تمرکزشان را بر روی یک دسته محصولی قرار دهند. باور کنید نتورک مارکتینگ محل کیفیت است نه کمیت.

باید باور کنیم که شرکت های بزرگ توهم نمی فروشند ، بلکه یک محصول با کیفیت می فروشند. البته حتی شرکت های ایرانی در رقابت با توهم فروختن هم نمی توانند رقابت کنند چرا که قطعا بنز و بی ام دبلیو قابل مقایسه با لامبورگینی نیست.

از هولتون باگس بگذریم. مثالی دیگر برایتان میزنم از یکی از شرکت های بازاریابی شبکه ای که احتمالا اسمش را شنیده اید. بنده قصد ندارم شرکت های برتری همچون amway یا forever living و .. را مثال بزنم که قطعا در حالت مقایسه با آنها حرفی برای گفتن نمی ماند.

شرکت بعدی شرکت اوریف لیم است. شرکتی که سالها پیش در ایران فعالیت داشت و تمام افرادی که با این برند سروکار داشته اند از کیفیت عالی این محصول خاطره دارند. جالب است که هیچ کس از شرکت اوریف لیم به عنوان یک شرکت هرمی یاد نمی کند زیرا همه با کیفیت منحصر به فردش اشنایی داشته اند. بارها و بارها در مقالات مختلف اشاره کردیم که محصول رکن اساسی یک کمپانی بازاریابی شبکه ای است. اگر محصولات یک شرکت خود نتواند رضایت مشتری را بدست آورد این محصول مناسب بازاریابی شبکه ای نیست. در واقع محصول باید بتواند خودش را معرفی و تبلیغ کند.

%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%81-%d9%84%db%8c%d9%85

حال سوال اینجاست که واقعا اگر این شرکت ها وارد ایران شوند (بصورت قانونی) چه اتفاقی می افتد؟؟ به اعتقاده بنده همین لیدرهایی که محکم از قدرت شرکتشان صحبت می کنند و با اعتقاد راسخ می گویند که ما می خواهیم جهانی شویم اگر این شرکت ها پایشان به ایران باز شود جز اولین نفراتی هستند که در این شرکت ها ثبت می زنند.

آیا ورود شرکت های بازاریابی شبکه ای به خارج از کشور امکان پذیر است؟

به این آمار توجه کنید :

“طی آخرین گزارش از عملکرد دیجی کالا توسط واشنگتن پست در سال 2015 این سایت روزانه 3000 سفارش با متوسط هزینه 600 هزار تومان به ثبت میرساند.”

با یک ضرب ساده می توان بدست اورد که فروشگاه اینترنتی دیجی کالا روزانه چیزی در حدود یک میلیارد و هشتصد میلیون درامد ناخالص دارد. یعنی چیزی در حدود ماهیانه پنجاه میلیارد تومان. حال شرکتی به بزرگی دیجی کالا که دارای تیم های برنامه نویسی قدرتمند، تیم های تولید محتوا، تیم های دیجیتال مارکتینگ و .. هنوز نتوانشته اند از مرز های ایران خارج شوند، آن وقت شرکت های ایرانی سودای خارج در سر دارند.

آیا شرکت های بازاریابی شبکه ای ایرانی در خارج از ایران در حال فعالیت هستند؟

به دلیل تعدد زیاد این سوال لازم است تا نکاتی را توضیح دهیم. مجموعه ایرانیان ام ال ام و بنده احترام خاصی را برای شرکت بیز قائل هستیم. قطعا بر کسی پوشیده نیست که این شرکت از پیشتازان این صنعت در کشور عزیزمان هست اما لازم است تا چند نکته را اشاره کنیم.

در حال حاضر این  شرکت مدعی هست که فعالیتشان به خارج از مرز ها رسیده است. برای مثال حدود پنج ماه پیش شرکت بیز تصاویری را منتشر کرد که دفاترش در بعضی از کشور های همسایه افتتاح شده که می توانید در تصاویر زیر ببینید:

%d8%af%d9%81%d8%aa%d8%b1-%d8%b9%d8%b1%d8%a7%d9%82-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%a8%db%8c%d8%b2

%d8%af%d9%81%d8%aa%d8%b1-%d8%b9%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%db%8c%d8%b2

حقیقتا نمی دانم باید از کجا شروع کنم. این روز ها حتما دیده اید که حتی یک سوپر مارکت هم وقتی می خواهد افتتاح شود، در یک روز خاص یک جشن افتتاحیه برگزار می کند. یا شرکت های بزرگ وقتی می خواهند نمایندگی جدیدی در شهری یا کشوری تاسیس می کنند طی یک سمینار مراسم افتتاحیه خود را بر گزار می کنند.

حال سوال اینجاست که آیا تصاویر مورد نظر که در وب سایت شرکت بیز منتشر شد آیا در شان این شرکت می باشد؟ به نظر شما شرکت های بین المللی این تصاویر را که ببینند چه واکنشی از خود نشان می دهند؟(امیدواریم که نبینند) این که چند کاغذ با لوگو شرکت را بدست چند خارجی بدهیم و یک عکس بگیریم و نام خود را اولین کمپانی بازاریابی شبکه ای در خارج از مرزها نام گذاری کنیم مصداق توهم نیست؟ این روزها شرکت های بازاریابی شبکه ای دست چندم دنیا هم وقتی وارد کشور جدیدی می شوند کمی خوش سلیقه تر عمل میکنند.

اما سوال اصلی، آیا این شرکت در حال فعالیت هست؟ بنده به شما تضیمین می دهم که فعالیت شرکت بیز در حد همین صحبت ها و تصاویر است که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است. بسیار واضح و مشخص است که اگر فعالیت مشخصی داشتند تا به حال چندین بار آن را رسانه ای می کردند.

سخن نهایی

همیشه به یاد داشته باشید که کمپانی های نام آور جهان همگی از یک سیستم قدرتمند برخوردار هستند که متاسفانه در حال حاضر به ندرت در نتورک ایران یافت می شود. بازاریابی شبکه ای در ایران امروزه متکی بر نام افراد و القاب اداره می شود و تا زمانی که اینگونه باشد این شرکت ها راه به جایی نخواهند برد. البته ناگفته نماند که در این بین شرکت هایی هستند که روز به روز در حال رشد هستند و می توان به آن ها امید داشت که طی چند سال آینده بتوان از آن ها به عنوان یک کمپانی ارزشمند یاد کرد.

در نهایت به پنج سال دوم بازاریابی شبکه ای ایران بسیار امیدواریم چرا که تا حدودی با ورود شرکت های جدید و سخت تر شدن رقابت و همچنین از بین رفتن تعصبات بی مورد نسبت به شرکت ها می توان شاهد یک رشد عظیم و سازنده در بازاریابی شبکه ای بود.

دیدگاه ها

 • Nima ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ :: ۱۹:۵۴
  0 - 0

  ممنون از مقاله روشنگر و دقیق شما …

  اگر من فیلمهای جشن شرکت for ever living رو در دوبی براتون ارسال کنم ، واقعا به این خودزنی های شرکت های ایرانی میشه ساعتها خندید !
  تازه شرکت مذکور جزء 20 شرکت برتر هم نیست و صرفا در دو سال گذشته تو ایران اسم و رسمی دست و پا کرده .

  چی بگم…

  ما آرزوی جهانی شدن داریم اما در مسیر حرکت نمیکنیم … به سمت کجا میریم ؟ نمیدانم … مدیران و لیدرها بهتر میدونن !!

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ :: ۲۰:۰۱
   0 - 0

   به امید روزی که محصولات با کیفیت جای توهمات پر زرق و برق را بگیرد.
   سپاس از شما

  • مهدی ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ :: ۰۸:۱۲
   1 - 0

   گلدکویست رو یادتون میاد ایران اولین و بهتریمن بود چرا جهانی نشیم ایرانیا خیلی جدی هستن تو کارایی ک شروع میکنن و خیلیم انگیزه دارن همش چرته ک میگین ک ی شرکت نمیتونه از مرز خارج بشه

   • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ :: ۰۹:۰۶
    0 - 0

    عرض ادب و احترام
    شرکت غیر قانونی و قانونی زمین تا آسمان فرق داره. شما رشدی که خود گلد کویست به تنهایی در ایران داشت رو با هیچ یک از شرکت های ایرانی حال حاضر نمی توانید مقایسه کنید.
    سپاس

 • networker ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ :: ۲۰:۵۳
  2 - 0

  انشاءالله که این مقاله ی علمی تخیلیِ منتشر شده زائده ی تعصبت و با نیت تخریب شرکتی نبوده باشه ! ولی محض اطلاع شما و دوستان همکارتون عرض میکنم که تیم خود بنده همین الان در عراق مشغول بکار هستند . شما تحلیلهای سطحیه خودتونو بنویسید ؛ ما هم پول در میاریم .
  سگ ها عوعو میکنند ، کاروانها میگذرند …

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ :: ۲۱:۰۹
   0 - 0

   عرض ادب و احترام
   انشاله که موفق باشید.

 • محسن ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ :: ۲۱:۰۵
  0 - 0

  Mohsen:
  دوست عزیز نویسنده
  به موضوع خوبی اشاره کردی اما هدفت رو خوب انتخاب نکردی و خصوصا دلایل مناسبی رو برای رد ادعا ارائه ندادی.
  شرکت های ایرانی حتی اگر توان کافی برای وارد شدن به بازار جهانی را داشته باشن هیچ کشوری اجازه فعالیت نتورکی رو به اون ها نمیده .
  اردن و عراق و … کشور هایی نیستن که قوانین بین المللی چندان در اون ها رعایت بشه . ما در واقع بدون اطلاع از قوانین بازاریابی شبکه ای در کشورهای دیگه نمیتونیم اصلا وارد یک کشور بشیم .ما حتی در ایران هم به رسمیت شناخته نمیشیم چه طور توقع داریم دیگران اجازه حضور قانونی به شرکت های ایرانی بدن . از نگاه بنده تقریبا تمام شرکت های ایران شبهه هرمی هستن و اونهایی که هم واقعا شکل مناسب دارن عملکرد پلن محورشون که به درستی به اون در متن اشاره شد باعث میشه بعد از یه مدت فعالیت در یه کشور معتبر جلوی ادامه فعالیت اون شرکت گرفته باشه .
  اما ایرادم به نگاه نویسنده این مقاله هستش که من احساس میکنم فقط قصد داشت این ادعا رو رد کنه و جواب بعضی از مدعیان رو داده باشه .
  ولیکن بهتره منصفانه تر نگاه کنیم و پیشنهاد سازنده داشته باشیم . اینکه دقیقا باید چه تغییراتی در ساختار شرکت های ایرانی ایجاد بشه و اینکه چه قدر امکانش وجود داره اصلا .
  موضوع تولید محصولات منحصر به فرد به شدت دست نیافتنیه تو ایران .
  من فکر میکنم بدترین اتفاقی که برای علاقه مندان به بازاریابی شبکه ای در ایران افتاد این بود که اولین مجوز ها به شرکت های داخلی داده شد .اگر تدبیر میکردند و در ابتدا اجازه ورود شرکت هایمعتبر بین الملی رو به ایران میدادن و بازاریابی شبکه ای قانونی با الگو مناسب شرکت پلن محصول مدیریت در ایران شروع میشد میتونستیم امیدوار باشیم بعد ۱۰ سال چند شرکت خوب ایرانی

  داشته باشیم . با مدیرانی که از نزدیک شرکتهای مناسب رو‌تجربه کردن .
  با اطمینان مبگم‌که در حال حاضر دانش خیلی از نتورکر ها در مورد شرکت داری از دانش مدیران نتورکی و‌حتی مسوولین و دولتمردان حوزه بازاریابی شبکه ای بیشتره .
  با تشکر

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ :: ۲۱:۲۰
   0 - 0

   عرض ادب و احترام
   ممنون به جهت نکاتی که مطرح فرمودید.
   تمام هدف ما از این مطلب أین است که نگاه سطحی و احساسی خود را با نگاه منطقی عوض کنیم.
   با گذشت پنج سال ما هنوز به این باور نرسیده ایم که محصول رکن اساسی یک شرکت بازاریابی شبکه ایست.
   هنوز شرکت ها در این اندیشه اند که هفته ای یک محصول جدید معرفی کنند، در صورتی که عمده محصولات مشکل قیمت و کیفیت دارند.
   اگر در متن دقت بفرمایید ما نیز اشاره کردیم که بسیار از مشکلات جهانی شدن به شرکت های بازاریابی مربوط نمی شوند و عمدتا مباحث قانونی را شامل می شوند.
   و در نهایت: قطعا هر متنی موافقان و مخالفانی را به همراه دارد و این مقاله هم از این قاعده مستثنا نیست.
   امید آن است که همه با هم به سمت بهتر شدن حرکت کنیم.
   سپاس از شما

 • ناشناس ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ :: ۲۱:۱۸
  0 - 0

  درود بر شما و سپاس بابت مطالب مفید و با ارزشی که کاملاً شفاف طرح و تحلیل میفرماید.
  یکی از موضوعات مهم در نگرش و عملکرد نتورک ایرانی عدم شناخت این صنعت میباشد!
  بازماندگان شرکت‌های هرمی با همان جزوات و آموزش های مختص پرینت های خفن! ، ویژن سازی و مخ زنی و فالو و….مدعیان mlm شدند!
  که راه رشد این است و تجربه ما چنین است و متاسفانه ایجاد جوگیر مارکتینگ کردند.
  امید است زین پس ، مدیران شرکت‌ها با کسب و توسعه دانش نتورک مارکتینگ و پیاده سازی آن در شرکت خود بساط برخی افراد و افکار مولد جوگیر مارکتینگ را جمع و از رهگذرش پویایی و رشد این صنعت را رقم زنند.

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ :: ۲۱:۲۳
   1 - 0

   سپاس از نظر لطف شما
   قطعا این دوران روزی به سر خواهد آمد و ما نیز تمام تلاش خود را خواهیم کرد.

 • سامان ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ :: ۰۷:۲۸
  0 - 0

  سلام
  مقاله بسیار خوبی بود و تمامی مطالب گفته شده صحیح است.
  اما فقط شما یک اشتباه داشتید که امیدوارم اصلاح کنید
  در مقاله ذکر شده که شرکت بادران هم ادعا کرده که فعالیت خودش رو در خارج کشور آغاز کرده. بنده در شرکت بادران مشغول فعالیت هستم و هرگز همچین حرفی زده نشده از سمت شرکت و هیچ وقت همچین ادعایی نکرده. و قطعا در این خصوص شما هیچ مدرکی و خبری از سمت شرکت بادران پیدا نخواهید کرد که گفته شده باشه ما فعالیت خودمون رو شروع کردیم در خارج کشور و تنها چیزی که اعلام شده از طرف شرکت این هست که در آینده نزدیک و با فراهم شدن زیرساخت ها قصد ورود به بازار جهانی رو داریم
  ممنون

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ :: ۰۸:۲۱
   0 - 0

   عرض ادب و احترام
   ممنون به جهت نکته درستی که فرمودید.
   شرکت بادران بصورت رسمی در این باره خبری اعلام نکرده است و ما نیز به همین علت نامش را در این مقاله حذف کردیم.(منبع ما بعضی از تصاویر منتشر شده در فضای مجازی بود)
   سپاس

 • سعیدیوسفی ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ :: ۱۰:۰۵
  1 - 0

  خیلی جالبه،شنیدین که میگن هرادم موفقی دشمن بیشتری داره؟این هرزنامه به صراحت ازیه شرکت تعریف کردویه شرکتوهم کوبید،لول چهارمن یه دختر ایرانیه که تمام خانوادش لهستانن،ایشون از دوماه پیش استارت زدن والان یه مجموعه ۴۵نفره لهستان دارن، اینهایی که میگین توهم هستش روبهتره یخرده بااخبارروزجلوبرین،اول تیراخبارشبکه یک باصراحت اعلام کرد که تفاهم نامه همکاری بین ایران ولهستان باچندسندهمکاری به امضا رسید که مفادبازاریابی شبکه ای هم دراون زمان به امضارسید،حالا شما میاین میگین که بیزجوداده وفلان ولی لول چهارمن توی لهستان فعالیت داره،حالا شمامیاین میگین نیوشا نیک خیلی خوبه،البته اشکال نداره شما ادامه بدین شایدموفق بشین

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ :: ۱۱:۴۵
   0 - 0

   عرض ادب و احترام
   اینکه دختر عموی شما به همراه چهل و پنج نفر در حال فعالیت است در کشور لهستان بسیار جای سوال است؟
   اون هم با حضور بهترین کمپانی های دنیا در لهستان..
   دوست عزیز در حال حاضر شرکتی مثل ارگانو گلد هم وارد ایران شده اما نه رسمی است و نه قانونی.
   فرآیند ورود یک شرکت بازاریابی شبکه ای به یک کشور نیازمند ساختارهای قانونی است.(که بسیار بحث مفصلی است)
   اما اینکه مطلب مارو تخریب میدونید این به نوع نگرش و نگاه شما بر می گرده. متاسفانه بسیاری از بازاریابان همچون پیروان ادیان چنان تعصبی به شرکت خود دارند گویی أین شرکت ها خدا هستند.
   بزرگترین کمپانی های دنیا نیز همچون اپل و گوگل هم بعضا به دلیل برخی اشتباهاتشان مورد انتقاد واقع میشوند.
   دوست عزیز رسالت ما بیان حقایق و مطرح کردن انتقاد های سازنده است و اگر شما به دنبال رسانه ای هستید که هر روز به شما با جملات مثبت و اخبار های دروغ توهم بدهند، ایرانیان ام ال ام بدرد شما نخواهد خورد.( وب سایت ها و کانال های تلگرامی زیادی در این زمینه هستند)
   در نهایت به جهت ارایه نظر ارزشمندتان سپاسگذاری.

  • محمد ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ :: ۰۹:۳۲
   0 - 0

   مرسی از انتقادصریح ودقیق شما دوست گرامی یه نتورکراگرهدف داشته باشه فقط به هدفش نگاه میکنه وتنان

 • علی معلمیان ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ :: ۲۰:۰۴
  0 - 0

  بسیار درکتان میکنم ولی شرکت بازاریابان ایرانیان زمین پر قدرت و غول بازاریابی شبکه بوده هست و خواهد بود

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ :: ۲۰:۳۲
   0 - 0

   دقیقا ما هم شما را درک میکنیم.
   موفق باشید

 • امیر محمد فردی ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ :: ۲۱:۳۰
  0 - 0

  سلا بر تک تک دوستان عزیز ما فراموش کرده ایم که یک برند را به میان بیاورین برنی که از سال 1363 در ایران فعال ست و زیر نظر هلدینگ خصوصی پلیمر بوشهر است کمپانیه پنبه ریز
  که دارای محصولاتی درجه 1 و یک برند جهانی با نام W&B است که نه تنها سرمایه این کار را دارد بلکه محصولش را هم دارد حال چرا در سیاست فعلی شرکت خروج از مرز ها وجود ندارد مشخص است
  پلیمر بوشهر همیشه با یک شعار پیش رفته است : اول مملکت خود را آباد میکنم سپس به فکر سود از دیگر کشور ها هستم

 • آرش رنجبر ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ :: ۲۲:۴۲
  0 - 0

  وقتی در عرصه تولید ملی محصولی قابل رقابت نداریم چه طرز فکریه که برند جهانی بشیم
  شما یک محصول ایرانی به من بگو که کیفیتش با برند های خارجی برابر باشه در هر زمینه ای
  در حال حاضر یک سری شرکت سودجو شروع به بزخری یک سری از محصولات کردند و با قرار دادن اون رو سایت شرکت سود خفنی به جیب میزنن
  و همین میشه که مجموعه صو نفری میانگین هفتاد هزار تومن فروش دارن چون واقعا جنس ها آشغال هستن

  حالا فرض کن جنس آشغال نگرش آشغال آموزش هرمی انتظار داشته باشیم مسخره هم نشیم
  درود به روح پرفتوح بنیانگذار نتورک پاک مرحوم دکتر اکبری که جان خودش رو در راه نتورک پاک در کف گذاشت

  • Nima ۱۳۹۵/۰۸/۲۹ :: ۰۹:۲۵
   0 - 0

   متاسفانه چقدر داره به تعداد ایرانیان «خارجی نواز» هر روز افزوده میشه …. !
   دوست گرامی چرا اینقدر منفی و با قطعیت در خصوص هم تراز نبودن کیفیت محصولات ایرانی و خارجی صحبت میکنید ؟

   صرفاً چند تولید منحصر به فرد داخلی رو مثال میزنم :
   1 – زعفران (در بسیاری از کشورها با پیشرفته ترین ابزارهای کشاورزی تولید میشه اما همه ی جا دنیا میگن زعفران یعنی ایران – این در صورتی هست که در ایران با کمترین امکانات موجود و روشهای سنتی تولید میشه)
   2 – آرد برنج
   3 – صنایع لبنیات
   4 – صنایع پوشاک (هاکوپیان ، چرم مشهد و …)
   5 – نانو فناوری
   6 – داروهای دانش بنیان بر پایه گیاهان دارویی ارگانیک (جالبه بدونید در برخی داروهای گیاهی ثبت جهانی داریم و ضمن اینکه نمونه خارجی هم ندارند و التماس میکنند به ایران برای خرید فرمولاسیون و تکنولوژی)
   و ….

   دوست عزیزم ؛
   لطفا با پیگیری و مطالعه بیشتری با قطعیت خارجی نوازی کنید …. سعی کنید از رسانه های فرکانسی کمتر استفاده کنید و بیشتر به تحقیق و پژوهش بپردازید.

   پیروز باشید.

 • ناشناس ۱۳۹۵/۰۸/۲۹ :: ۰۸:۰۶
  0 - 0

  پنبه ریز تولید کننده برتر، قدیمی و توپ،اما بخش اعظم محصولات موجود در بازاریابی شبکه ای این شرکت وارداتی هستند، در ضمن اگر واقع بین باشیم همین کالاهای موجود برندی نام آشنا نبوده و با قیمت بسیار گران به بازار عرضه میکند.
  امیدواریم نظارت دقیق بر قیمت گذاری شرکت‌ها صورت بگیرد، آنوقت از کاهش شدید قیمت کالا در برخی شرکت‌ها خصوصاً پنبه ریز خواهیم بود و نتیجه میگیریم شرکتی که با این همه شور ازش اسم میبردیم در این پنج سال گذشته از بابت گران فروشی چه سود کلانی برده.
  البته قصد بنده کوبیدن شرکت نیست بلکه روشنگری شماست، شرکت و محصول را بت نکنید. التماس تفکر

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۲۹ :: ۰۹:۲۵
   0 - 0

   عرض ادب احترام
   لطفا دقیقا نام ببرید محصولی از شرکت پنبه ریز که نسبت به قیمت جهانیش تفاوت داشته باشد.
   طی بررسی های ما اکثر محصولات این شرکت قیمت های یکسانی دارند با بازار جهانی. شاید تنها ایرادی که به شرکت پنبه ریز وارد باشد غیر ایرانی بودن عمده محصولات این شرکت است.
   لطفا اگر موردی رو مطرح میکنید با ذکر مثال دقیق باشه.
   سپاس از شما

   • ناشناس ۱۳۹۵/۰۸/۲۹ :: ۱۱:۰۹
    0 - 0

    نکته اول اینکه شما دست اندرکاران محترم این سایت بارها اعلام فرمودید که بازاریاب هیچ شرکت بازاریابی شبکه‌ای نیستید، بنابراین هرگونه اعلام نظر شما کاملا بی طرفانه است. و این موضوع موجب ایجاد کیفیت بالای سایت و محتوای کانال تلگرام شما گردیده.
    نکته دوم اینکه شما اعلا م داشتید که شاید تنها ایرادی که به شرکت پنبه ریز…، بله این کلمه شاید رکن اصلی ابراز نظر شما بحساب میآید. مطمئناً ایرادهای دیگر نیز بر شرکت وارد است.
    نکته آخر اینکه کالاهای وارداتی شرکت باید بر اساس قوانین تجارت جمهوری اسلامی ایران قیمت گذاری شوند نه قیاس کنیم با قیمت جهانی آن.
    سال 92 محصولات بلیتا اند ویتکس در برخی داروخانه و فروشگاه ها حتی کمتر از نصف قیمت سایت پنبه ریز به فروش میرسیدند. شرکت شروع به خرید کلی و پاکسازی بازار نمود.در آن زمان متوجه شدم در نتورک یک کالا با حذف واسطه ها و هزینه تبلیغات ارزانتر به دست مصرف کننده نمیرسد!
    وقتی شرکت تخفیف 50 درصدی روی محصول خود اعمال میکند یعنی پیشتر قیمت گذاری نا عادلانه و به ضرر مصرف کننده صورت پذیرفته.
    پیشنهاد میکنم راجع به قیمت تمام شده محصولات برای شرکت ها تحقیق کنید.
    امیدواریم نظارت واحد های نظارتی و تعزیرات حکومتی بر این موارد مهم بیشتر باشد.

   • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۲۹ :: ۱۱:۲۵
    0 - 0

    سپاس از شما
    در حال حاضر تمامی شرکت های بازاریابی شبکه ای ایرانی دارای ایراداتی هستند و ما نیز اگر بخواهیم تمرکز خودمان را بروی تمام جزییات منفی قرار دهیم نقش سازنده ای را ایفا نخواهیم کرد.
    تمام صحبت های شما را تایید می کنیم اما باید در نظر داشت که بعضی از شرکت ها با وجود ایرادات، همواره در حال رشد و توسعه هستند و ما هم نباید بیش از این بر نکات منفی تمرکز کنیم.
    اگر مطالب سایت را کامل دنبال کرده باشید ما بیشتر در حال انتقاد بر جریان هایی هستیم که نتورک ایران را به بی راهه می کشاند.
    سپاس از همراهی شما

 • parsa ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ :: ۱۰:۳۶
  0 - 0

  دروود بر شما
  چقدر خوب بررسی کردید ، خیلی جاها با مقالات این سایت مشکل داشتم اما میدونم که نظرم راجب این مقاله متفاوت هستش .
  اصلا چه لزومی داره فعلا به جهانی شدن فکر کنیم ، یادم نمیره مردم برای محصولات اوریفلم صف می کشیدن تو سید خندان ، داشتم امروز یکی از دوستانم که تو اوریفلم کار میکنه رو قیمت محصولاتش رو میدیدم همه 30 تو من 40 تومن که همین محصولات اگه می خواست تو بازاریابی شبکه ای ایران بیاد باید رو 200 300 هزار تومن حساب میکردیم .
  واقعا من نمیدونم قیمت گذاری ها چه جوری هستش فقط میدونم بازاریابی شبکه ای مریضه و داره داغون میشه روند رشد کوئستیش هم داره ریزش میده دیگه .

 • Ali ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ :: ۱۹:۰۸
  0 - 1

  از ادمین سایت درخواست میکنم قبل اینکه اینجوری این قضیه رو بکوبند، یه سر پلن جدید پنبه ریز رو ببینین! اگه جهانی شدن رو درش ندیدین، مطمئنن مشکل تحلیل پلن دارید?
  اینو بهتون اطمینان دارم

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ :: ۲۰:۰۷
   1 - 0

   عرض سلام و احترام
   اگر بعد از مطالعه این مقاله به این نتیجه رسیده اید که با داشتن یک پلن خوب می توانید جهانی شوید که واقعا …
   دوست عزیز اولین رکن جهانی شدن ، داشتن یک محصول جهانی است.
   سپاس

 • Parsa ۱۳۹۵/۰۹/۰۱ :: ۱۲:۲۲
  0 - 0

  باعرض سلام و سپاس از مقاله بی نظیر شما.از نظر بنده ایراداتی که به بازاریابی شبکه ای ایران وارده به خود کشور عزیزمون برمیگرده که تو هیچ زمینه ای قانونی درست و محکم نداره و صد درصد دربازاریابی شبکه ای هم همه چی داغونه.حتی پلن هایی که تا الان مجوز گرفته 9شرط کمیته نظارت را ندارن.دقیقا مردم ایران هستن که اماده ی جو گرفتن هستن و ب دلیل اوضاع بد اقتصادی به هرچیزی بلی میگویند.بنده شخصا فقط بخاطر اینکه پا دراین عرصه گذاشتم و زندگیمو گذاشتم وایسادم وتا اخرشم میرم تا ب درامد برسم که میدونم میده ولی دقیقا نبود یک محصول خوب در همه شرکتها باعث سخت ترشدن کارما و ب قول نتورکرا فالوهای ایمانی و …شده.متاسفانه الان ماداریم ازمون خطاهای نتورک رو میدیم و دراینده اگر اوضاع ایران درست بشه ماهم جزو بهترین ها و اولین ها خاهیم بود.این بیزینس قواعدی داره که هنوز هیچ شرکتی رعایتش نکرده .مثلا خانم مارجی الپیراندی اومد و گفت خیلی ابتداییه این سیستم توایران ولی انگیزه زیادی دارن .همیشه استعدادها توایران خراب و فاسد میشن

 • مهدی ۱۳۹۵/۰۹/۰۹ :: ۰۰:۳۸
  0 - 0

  با تشکر از مقاله بسیار خوبتان
  در این شکی نیست که در حال حاضر توانایی جهانی شدن را نداریم که محصول نقش بسیار مهمتری را در این عرصه داره که متاسفانه اکثر شرکت ها پلن محور هستند و اگر
  هم روی محصول مانور میدن به کمیتش بیشتر اشاره میکنن مثلا ما n+ محصول داریم در صورتی که کیفیت خوب و قیمت متناسب با کیفیت محصول بسیار مهمتره
  و اما اینکه شما نام یک شرکت رو به صورت انتقاد یا تعریف میاورید باید خیلی دقت کنید چون در جایگاه بی طرفی قرار دارید یا باید تمامی شرکت هایی که شایسته تعریف
  یا انتقاد در یک موضوع خاص هستند را نام ببرید یا به صورت غیر مستقیم در حد ممکن به خود موضوع اشاره کنید در مورد تعریف شما بهتر بود سیاست ها و عملکرد های
  شرکت های دیگه روهم میدید قطعا شرکت نامبرده تنها شرکتی نیست که شایسته تعریف بود ، یا به صورت کلی بیان میکردید.
  با سپاس از شما. موفق باشید

 • محمد ۱۳۹۵/۰۹/۱۳ :: ۰۸:۳۹
  0 - 0

  با سلام و تشکر بابت سایت خوبتون
  طبق قوانینی که دولت گذاشته تمام شرکتها باید تولید کننده بشن. آیا به این معنی هست که دیگه هیچ شرکتی نباید هیچ کالای خارجی وارد کنه؟؟ چون یک سری محصولات آرایشی اکثر شرکتها وارد میکنن که کیفیت خوبی هم دارن

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۰۹/۱۳ :: ۱۱:۴۷
   0 - 0

   سلام، ممنون از لطف تون
   هر شرکتی می تواند درصدی از حجم فروش خودش رو به محصولات خارجی تخصیص بده.
   سپاس

 • حامد ۱۳۹۵/۱۰/۰۸ :: ۲۱:۰۳
  0 - 0

  سلام
  چرا ما ایرانیها همیشه ئرباره تمام مسائلی که تو کشورمون اتفاق میفته انقدر منفی باف هستیم؟! چرا همیشه بعد منفی و بد یه موضوع رو نگاه میکنیم و فقط میخوایم
  اون رو بکوبیم؟! با تمام احترام برای شما نگارنده این مطلب اما شما یکی به نعل میزنید یکی به میخ از عمر بازاریابی شبکه ای 5 سال میگذره و هنوز جای پیشرفت داره
  هنوز نقاط ضعفی داره که همه بهش واقف هستیم اما بهش منفی نگاه نمیکنیم لطفا یکم عادلانه تر موضوع رو نقد کنید اینکه هر شرکتی بخواد توی کشورهای همسایه
  فعالیت کنه و محصول بفروشه اون هم محصول ایرانی کجاش توهم و طنز هست؟ مگه جز این نیست که به چرخه تولید میتونه کمک کنه؟!! اصلا گیریم که یه لیدر این
  موضوع رو مطرح کرده این به آینده نگری و مثبت بودن و انگیزه داشتن برای ادامه کار اون لیدر و سازمان برمیگرده که نگرش قوی توی این زمینه داره ما تازه وارد
  سال ششم فعالیت شدیم اما ثابت کردیم که خیلی قوی هستیم و میتونیم باشیم این هم دلیل نمیشه شما بخواید این تجارت رو بکوبید یا اسمش رو توهم بذارید
  لطفا با نگاه مثبت تر به موضوع نگاه کنید ما هنوز کلی راه داریم برای پیشرفت اول شروع نمیشه مثل شرکتهای بزرگی مثل Amway کار کرد بجای نقد منفی کردن
  به آینده این تجارت خوشبین باشیم.
  ممنونم

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۱۰/۱۰ :: ۱۲:۰۵
   0 - 0

   عرض ادب و احترام
   ممنونم به جهت ارسال دیدگاهتون
   مواردی گه مطرح کردید رو سعی میکنم خلاصه توضیح بدم هر چند که بسیاریش ناشی از عدم مطالعه دقیق مقاله است.
   ۱) این یک مقاله انتقادیست و قطعا در نقد باید نقاط قوت و ضعف رو مطرح کنیم.
   ۲) اینکه شرکت های ایرانی بخواهند در کشور های همسایه محصول بفروشند هیچ اشکالی ندارد اما کدام محصول ایرانی؟؟ کدام زیر ساخت؟ آیا اصلا چنین توانایی در شرکت های بازاریابی شبکه ای کشورمان وجود دارد؟؟ مسیله ما این است.
   (ای کاش مقاله رو مطالعه می کردید)
   ۳) نگرش دادن به سازمان با توهم دادن متفاوت هست. اینکه ما خودرو پراید سوار بشیم و به خودمون تلقین کنیم که ماشین ما از بنز بهتره این مصداق کامل توهم است.
   ۴) اینکه سال ششم هستیم و ثابت کردیم قدرتمند هستیم (دقیقا در متن مقاله موجود هست) باید توجه داشته باشید که‌ در چه زمینه ای ثابت کردیم؟؟ قطعا شبکه سازی ما در این چند سال خوب بوده اما در زمینه محصولات ؟؟ چند در صد محصولات قبل دفاع در بازاریابی شبکه ای هستند؟؟
   توضیح بیشتر از این، خارج از حوصله است و فقط به شما پیشنهاد میکنم یک بار دیگه مقاله رو با دقت مطالعه بفرمایید.
   سپاس از شما

 • حامد ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ :: ۱۷:۳۲
  0 - 0

  زمانی که همه به شد و نشدش فکر میکنن ما برای شدش میجنگیم و میرسیم
  دم غیرت همه غیرتیاش گرم .
  1227

 • salman ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ :: ۱۱:۱۲
  0 - 0

  با سلام و خسته نباشید
  جادارد چند نکته را اینجا یادآوری کنم
  نتورک مارکتینگ از علم و تکنولوژی یک کشور نشات میگیرد و طبیعی است که با توجه به این که در ایران در ساخت محصولات خاص ما ضعف داریم و هنوز محصولات با کیفیت داخلی نداریم نمیشود از شرکت های نتورک مارکتینگ انتظار داشت پس از چند سال کار کردن مانند شرکت های خارجی بهترین محصولات را ارائه کنند
  شرکت ها باید با محصولات عادی کمپانی خود را قدرتمند کنند سپس به فکر ساخت محصولات خاص باشن
  اما جهت اطلاع شرکت بیز در روز 22 بهمن از محصول خاص برای ورود به بازار جهانی رونمایی کرد
  محصول این شرکت قهوه و هات چاکلت با قارچ گانودرما است که خاصیت درمانی و پیشگیری ازسرطان و ایدزو … را دارد
  شرکت های ارگانوکلد و چند شرکت دنیاهم با همین محصول در جهان کار میکنند
  مطمئن باشید شرکت های نتورک دیگه هم برای ورود به بازار جهانی محصولاتخاص ارائه می کنند و در پنج سال دوم باید شاهد ورود شرکت های ایرانی با محصولات خاص به بازار جهانی باشیم
  با تشکر

 • لیدرالهام ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ :: ۱۵:۵۱
  0 - 0

  اما شرکت بادران گستران جهانی شد و حشن جهانی سدنش رو گرفتیم

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ :: ۲۰:۱۶
   0 - 0

   موفق باشند. (امیدواریم جهانی شدنشون هم مثل کارای دیگشون نباشه..)

   • الهه رمضانی ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ :: ۲۳:۰۶
    0 - 0

    سلام دوستان منم موافقم لطفا با اطلاعات کامل مقاله بنویسید و اینکه شرکت بادران گستران بین المللی شد، هر شرکت برای ثبت جهانی باید تو یکی از 3کشوری که مدارک رو ثبت می کنند، ثبت بشه که برای بادران گستران تو کشور کانادا هست،لطفا یادتون مره ایرانی هستید.

   • پوریا ادیب فر ۱۳۹۵/۱۲/۱۶ :: ۱۲:۰۶
    0 - 0

    بنظر شما خودرو پراید قدرت جهانی شدن داره؟
    لطفا کمی تفکر و تعقل رو چاشنی صحبت هاتون کنید.
    سپاس

  • ایمان عرب ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ :: ۲۳:۴۳
   0 - 0

   سلام لیدر الهام
   دوست عزیز رونمایی از سایت با دوبله چند زبان را اسمشو جهانی شدن نمیزارم ، لطفا بجای جوگیر مارکتینگ بیاییم نتورک مارکتینگ کار کنیم …
   لازم دونستم تبریکی عرض کنم به شرکت بزرگ بادران کن برای اولین بار در جهان دو پلن درامدی را برای طرح جبرانی خود ارائه داده انشاا… که در اینده طرح سوم درامدی رونمایی نشه ????
   ارزوی صبر و شکیبایی فراوان

  • کارو از تیم نگرش مثبت .هولدینگ تکسو ۱۳۹۵/۱۲/۱۶ :: ۲۲:۳۳
   0 - 0

   بادران فکر نکنم بتونه 10 سال عمر کنه چه برسه به جهانی شدن.میخواد محصولات رو بی کی بفروشه؟کدام محصول تخصصیه؟من خودم بادران کار کردم ولی وااقعا جنساش فاجعه س

 • کارو از تیم نگرش مثبت .هولدینگ تکسو ۱۳۹۵/۱۲/۱۶ :: ۲۲:۳۰
  0 - 0

  با عرض سلام خدمت تمام کارمندان سایت زیبای ایرانیان ام ال ام
  شرکتهای ایرانی واقعا محصولاتشون نسبت به داخل کشور خوبه اما در حد جهانی شدن خیر و این یک حقیقت تلخه به خصوص شرکتهای که محصولات بسیار زیادی عرضه میکنند
  لیدر های این شرکتا یا کوئست کار کردن و یا از نگرش کوئست یا جوگیر مارکتینگ استفاده میکنن. با فالو های انگیزشی و داد و هوار که دنیا رو میگیرم و…
  اما اگر کسی کتابهای لیدرای بزرگ این عرصه چون مارک یارنل و رنه رید یارنل و تام شرایدر رو خونده باشه میفهمه که نت یعنی فروش. توی کتب اکثر نتورکای غربی فروش رکن اصلی تجارته و خریدارا رو ثبت میزنن که یا خواه اونا مجموعه میسازن یا صرفا مصرف کننده هستن مثل هولتن باگز که مدت بسیار زیادی فقط مصرف کننده بود بع شبکه سازی رو هم انجام داد.
  نتورک باید برپایه آموزش (نه جو) باشه ماندگار تره قطعا

 • ساسان محمدی ۱۳۹۶/۰۱/۲۴ :: ۱۳:۲۵
  0 - 0

  داداشم دوست داری بری ببینی ؟
  نشین نظر بده -نشین تحلیل کن. پاشو برو از نزدیک ببین بعد بیا بگو فلان فلان نیست – پاشو برو اتریش – پاشو برو
  عمان – بغداد- و …-درسته تیم خیلی کوچیکی شکل گرفته – ولی رفته-مهم اینه که از کشور خارج شده

  برو دفتر شرکت بیز-بگوو شما که میگی اتریش تیم داری – کوووو-اثبات کنننن- ن اینکه بشین هی از خودت نظر بده

  راجب محصولم خواستین شرکت معظم بیز محصول قارچ گانودرما داده که تو دنیا حرف داره واسه گفتن

  سمت و سو نده بیزحمت به مردم
  یا حق

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۶/۰۱/۲۸ :: ۱۰:۳۹
   0 - 0

   عرض ادب
   دوست عزیز افتتاح شعبه در یک کشور به معنای جهانی شدن نیست..
   بنظر شما آیا شرکت سایپا می تواند در اروپا یا آمریکا خودرو پراید رو بفروشد؟؟
   موفق باشید

 • سوران ۱۳۹۶/۰۱/۳۱ :: ۲۰:۲۰
  0 - 0

  با سلام خدمت دوستان عزیز باید بگم شرکت های ایرانی پتانسیل جهانی شدن رو ندارن چون محصلولشو ندارن و فقط شعار جهانی شدن رو میزنن متاسفانه چون در ایران بیکاری بیداد میکنه لیدرهای گلدکوست با فالوهای انگیزشی و دست گذاشتن رو نقاط ضعف مردم
  و…..محصولات بی کیفیت و گران رو به مردم می فروشند واقعا دارن از سادگی مردم سواستفاده می کنند.دارن از رود گل الود ماهی می گیرند تو ایرانیم دیگه نباید بیشتر انتظار داشت
  در ضمن خواهشا از پنبه ریز طرفداری نکنید ابروی نتورکو برده تو ایران با این محصولات و نحوه کار کردنشون

 • ناصر ۱۳۹۶/۰۳/۲۲ :: ۲۲:۵۷
  0 - 0

  اما سوال دارم…واقعا چرا اجناس درجه
  2و3هستن اما قیمت اونا بیشتر از اجناس
  درجه 1….واقعا چرا؟
  ناخودآگاه قیمت پراید تو ایران میاد تو
  ذهنم با مقایسه با ماشین با همین قیمت
  اما خارج از مرز

 • بهنام ۱۳۹۶/۰۵/۰۹ :: ۱۵:۴۵
  0 - 0

  درود بر همه ایرانیان
  نمیدونم این صحبت هایی که شما میکنید منبعش از کجاست ولی اگه بدون تعصب و بی طرف بخوایم صحبت کنیم میتونیم ایرادات
  زیادی به بازاریابی شبکه ای ایران بگیریم اما یه چیزی رو هم باید مد نظر داشت که تمام شرکت هایی که توی این پیج ازش صحبت شد
  از بزرگترین شرکت های این عرصه توی دنیا هستن و مقایسه با سابقه ی ۵ ساله ی نتورک ایران اشتباهه.
  الان یه بچه پنج ساله زدن نداره و نباید تخریبی صحبت کرد.
  یه بررسی دقیق اگه انجام بدیم میبینیم که همین گانودرمای بیز با کیفیتی حتی بالاتر در مقایسه با شرکت اورگانو گلد تونسته با یک
  چهارم قیمت جهانی این محصولو تولید کنه که جای افتخار داره و محصولی استراتژیک حساب میشه برای بین المللی شدن.
  سایت بیز الان چند زبانه هست و روی سایت شما پک محصولات افغانستان رو میتونید مشاهده کنید و از قدیم گفته شده که گاماس
  گاماس.
  پس خواهش میکنم فقط نیمه خالی رو نبینید چون نیمه پری وجود داره که قابل تحسینه.
  همه باید افتخار کنیم که خیلی زود تونست بازاریابی شبکه ای جای خودشو باز کنه و پاشو از مرزها فراتر بزاره.
  به امید روزی که پشت در پشت هم ایرانی آباد داشته باشیم.
  سپاس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms