نتورک پاک!!!

نتورک پاک در بازاریابی شبکه ای

پرداختن به حواشی نتورک حقیقتا کار سخت و طاقت فرساییست، اما خب در برخی موارد بدلیل وسیع شدن اینگونه مسایل لازم است تا مواردی را شفاف سازی کنیم. طی دو ماه اخیر شاهد خبرهای عجیب و تاسف باری بودیم. مبدا همه این خبرها شرکت بیز و مقصد هم شرکت آویژه سگال که در ادامه شرکت تجارت هزاره سوم نیز به بطن خبرها اضافه شد.

ماجرا از آنجا شروع شد که آقای جواد محمدی اقدم (تیم هفت ستاره یا Seven Star) که از لیدرهای باسابقه و مطرح شرکت بیز بودند با انتشار تصویری، لغو جایگاه خودشون رو اعلام کردند و خب طبق معمول شاهد دو دسته دیدگاه بودیم:

دسته اول: ” لیدر هر جا بری ما هم هستیم” ، “لیدر خیلی خفنی..”، “واقعا بیز خیلی کلاه برداره و ..”، “سلطااااانی..” ، “اینجا دیگه جای موندن نبود..”

دسته دوم: “آخههههه چراااا”، “واقعا نتورک غربال می کنه…”، “انشاله به وقتش یه سری حقایقو رو میکنیم..”، “خدا رو شکر میکنم که تو خفن ترین کمپانی کهکشان راه شیری یعنی بیز و در بهترین تیم کل منظومه شمسی یعنی هخامنش حضور دارم…”

در همان زمان بود که بنده صحبت تلفنی کوتاهی رو با جناب اقدم داشتم و از ایشون در رابطه با علت جدایی از شرکت بیز جویا شدم. ایشون در طول صحبت هاشون مواردی رو اشاره کردن از جمله تمرکز شرکت بر محصولات خارجی به جای حمایت از محصولات ایرانی و نگرش های شرکت که حقیقتا برای شخص بنده ارایه این دلایل قانع کننده نبود و بنظرم بیشتر جنبه شعاری داشت.

اما باید به دو نکته مهم توجه داشت: مورد اول اینکه جناب آقای اقدم و یا هر شخص دیگری مختار است که در هر شرکتی که مایل باشند فعالیت کنند. مورد دوم اینکه هر چند خود شخص بنده با بسیاری از سیاست های شرکت بیز موافق نیستم، اما در طول این اتفاقات نمی توان ایرادی را به شرکت بیز نسبت داد چرا که کاملا مشخص بود تصمیم اخذ شده یک تصمیم کاملا شخصی است.

در این بین بسیاری بر این باور بودند که جناب اقدم قصد حضور در شرکت هزاره سوم رو دارند یعنی جایی که برادر ایشون حجت محمدی اقدم(نیما عاشوری) فعالیت می کنند که با توجه به گذشت زمان این فرضیه هم رد شد. در همین بین جمله زیبای نتورک پاک مطرح و به عنوان شعار بسیاری از بازاریابان خارج شده از شرکت بیز و همچنین برخی بازاریابان شرکت هزاره سوم مطرح شد. متاسفانه از اینجای داستان به بعد بیشترین شعاری که مطرح می شد نتورک پاک بود اما در عمل اثری از آن نبود.

متاسفانه در طی دو ماه اخیر به واسطه این مسایل شاهد بیشترین شیفت ها و ناپاکی ها در نتورک ایران بودیم. شاید بتوان آن را به صحنه های نبرد تشبیه کرد چرا که هر روز شاهد لشگر کشی تیم ها از این شرکت به آن شرکت با نام نتورک پاک، تیم اصولی و .. بوده ایم و تنها قربانیان این اتفاقات را عموم بازاریابان تشکیل دادند چرا که عمدتا به دلیل وجود فضای احساسی و غیر منطقی دچار تصمیمات اشتباهی شدند.

بیش از این قصد وارد شدن به جزییات را ندارم چرا که ظرفیت فضای مجازی بیش از این نیست اما چند توصیه دوستانه:

چند خطی برای دوستانی که به آویژه سگال پیوستند و یا می خواهند بپیوندند:

در هر جابجایی شاید بزرگترین اشتباهی که می تواند یک لیدر به آن مرتکب شود این است که شرکت جدبد را یک مدینه فاضله، یک شرکت رویایی و بدون نقص توصیف کند. بسیار هوشیار و صادق باشید چرا که متاسفانه بسیاری برای متقاعد ساختن مجموعه خود مرتکب دروغ هایی می شوند که اینگونه اغوا گری ها ادامه حیات سازمان را در آینده به خطر می اندازد. لذا به شما توصیه می کنم که پیش از اینکه با واقعیت های پیش رو مواجه شوید، خودتان و سازمانتان را آماده آن کنید. شرکت بیز با همه ایراداتی که دارد اما باز هم جز پنج شرکت برتر به لحاظ خدمات رسانی است و قطعا شرکت جدید نمی تواند همچون شرکت قبلی خدمات رسانی کند و حداقل تا یک سال آینده با مشکلات اساسی همچون حمل و نقل، وب سایت، پشتیبانی و .. روبرو می شود که باید خود را آماده این موارد کنید. توجه داشته باشید که صحبت های بنده به این معنی نیست که شرکت جدید بد است و شرکت قبلی .. بلکه تمام هدفم این است که بگویم رفتار منطقی بهترین منش یک لیدر در چنین موقعیت هایست.

و اما دوستانی که از شرکت هزاره سوم خارج شدند:

در اینجا روی صبحتم بیشتر به سمت لیدرهاست. پیشنهاد میکنم کمی از بالا به خود و رفتار خود در طول این مدت نگاه کنید. اینکه هر سال را در یکی از شرکت های بازاریابی شبکه ای سپری کنیم و مدام با شعارهای واهی و دروغین بسیاری را معطل خود کنیم، آیا اینگونه رفتارها حرفه ایست؟ اینکه امروز با فرزند مدیر فلان شرکت بازاریابی شبکه ای عکس بگیریم و به ایجاد حاشیه بپردازیم و تمام تلاش خود را برای شیفت مجموعه ها از دیگر شرکت ها انجام دهیم این همان نتورک پاک است؟ امیدوارم که خداوند به ما قدرت پارادایم عطا بفرماید.

و در آخر: تذکری به همه بازاریابانی که در چنین موقعیت هایی قرار می گیرند:

لطفا احساساتی نشوید. به عشق لیدر کار کردن یا به عشق جهانی شدن شرکت کار کردن و یا جملاتی از این دست برای شما کسب درآمد نمی کند. خواهشن کمی منطق چاشنی کار خود کنید. در هر شرکتی که هستید مطابق با معیار های اصلی بازاریابی شبکه ای شرکت خود را انتخاب کنید. خود را به اسامی افراد یا شرکت ها گره نزنید. از حواشی و اینگونه موارد دوری کنید. به هیچکس اجازه ندهید که از طریق عواطف و احساسات، شما را برده فکری خود کنند.

دیدگاه ها

 • مهدی ۱۳۹۵/۱۱/۲۲ :: ۱۷:۴۱
  0 - 0

  دوست عزیز خیلیا تو این مدت از این اب گل الود شروع به ماهی گرفتن کردن شماهم جز همون دسته هایی
  من نمیدونم واقعا این نخ دست چند نفره که با یه جابجایی همه احساس خطر کردن اگه شما به حقین چه ترسی دارین

 • Abbas ۱۳۹۵/۱۱/۲۲ :: ۱۸:۰۳
  0 - 0

  درود سپاس بابت نقدتون متاسفانه اگر کمی مطالعات و دانش نتورک خود را بالا میبردیم شاهد این اتفاقات نبودیم و نمیگذاشتیم تصمیم های شخصی این قدر برما اثر بگذاره وبهای این اشتباه و نادانی از بین رفتن هزاران نگرش و له شدن افراد زود باور و ضربه شدید به خود نتورک مارکتینگ بود از ماست که برماست بدرود

 • سروش ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ :: ۰۶:۱۴
  1 - 0

  ممنونم بابت نقد بجاتون
  من به شخصه دیدم ک از همین شرکت تازه تاسیس افرادی اومدن و با پیشنهادات چندین میلیونی خواستن لیدرهای مجموعه دار رو شیفت کنن به عناوینی مثه بیا اینور لگ کمپانی شو یا لول ٢ کمپانی شو و این حرفا
  نظر شخصیم اینه کسی ک هی از این شاخه به اون شاخه میپره اخر یه شاخه زیر پاش میشکنه!

 • Nima ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ :: ۱۶:۴۷
  0 - 0

  در این روزها که هجمه انتقادات اشخاص بیرونی و نیز نظرات آیات اعظام (حفظه الله) به صنعت بازاریابی شبکه ای بیش از پیش بوده و هست ، حداقل کاری که نتورکرها برای برون رفت از این هجمه و فشار می توانستند انجام دهند جلوگیری از مسایل این چنینی بود .
  متاسفانه با این گونه رفتارها صرفاً عرصه ی آیین نامه ها و ابلاغیه ها را بر خود و شرکتهایشان تنگ تر و تنگ تر می کنند .
  حتی پیش بینی حقیر این است که جا برای ابلاغیه ای با عنوان “شیفت کردن ممنوع است” باز شده است ! با این که چنین ابلاغیه ای با روح بازاریابی شبکه ای در تضاد است اما چنانچه به صلاحدید تلقی گردد ، حتما متولد خواهد شد .
  و این فرزند نامشروع تنها حاصل اشتباهات این چنینی و ایجاد فضای های و هویی ، و مسموم است.

  عمل تغییر شرکت هیچ ایرادی ندارد ، لیکن های و هوی و ایجاد فضایی مسموم بر علیه شرکت قبلی عملی است که در ابتدا گریبان لیدر خروجی را میگیرد و در دراز مدت تمام فضای بازاریابی شبکه ای را به خفگی می کشاند..

 • nader ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ :: ۰۸:۲۳
  2 - 0

  نتورک پاک با ادمای پاک امکان پذیره

 • حسین ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ :: ۱۶:۱۲
  2 - 1

  یه زمانی یه مطلبی نوشته بودید …تنها چیزی که تو این سیستم به اصطلاح نتورک مارکتینگ قابل ارائه اس توهمه … واقعا صحبت به جایی بود .. بخش بزرگی از این مشکلات رو غیر منطقی بودن افراد رقم میزنن … این خسرو خوبان چیز قابل ارائه ای نداره …

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms