ری دالبی، میلیاردر و سلطان دنیای صدا

 

ری دالبی (Ray Dolby) ، سلطان دنیای صدا، رییس و موسس لابراتورهای دالبی، میلیاردر آمریکایی است که در سال 2010 با ثروت 3.5 میلیارد دلار از سوی مجله فوربز به عنوان دویست و پنجاه و هشتمین ثروتمند جهان معرفی شد. ری دالبی مخترع سیستم کاهش نویز (خش و پارازیت صدا) است که با نام دالبی ان.آر. شهرت دارد.

ری دالبی در 18 ژانویه سال 1933 در پورتلند در ایالت اورگان آمریکا متولد شد. او در سان فرانسیسکو در کالیفرنیا بزرگ شد و به دبیرستان سکویا در شهر ردوود رفت. او در دوره نوجوانی خود در دهه بعد از جنگ جهانی دوم به شکل پاره وقت در شرکت امپکس در شهر ردوود مشغول به کار شد. او در سال 1949 روی اولین دستگاه ضبط صدای این شرکت کار می کرد. ری دالبی از سال 1949 تا 1952 روی پروژه های مختلف درباره صدا و سیستم های صوتی در شرکت امپکس کار می کرد. او از سال 1952 تا 1957 مسئول توسعه جنبه های الکترونیک سیستم های ضبط نوارهای ویدیو در این شرکت بود.

 

ray_dolby-iranianmlm

ری دالبی در زمان تحصیل در دانشگاه ایالتی سن خوزه و پس از آن دانشگاه استنفورد (که دو سال به خاطر خدمت سربازی به تعویق افتاد) روی نمونه های آزمایشی اولیه از تکنولوژی های دستگاه های ضبط و پخش ویدئو برای الکساندر پونیاتوف و چارلی گینسبرگ کار می کرد. دالبی که در آن زمان هنوز یک مشاور بدون مدرک آکادمیک بود، نقشی کلیدی را در تلاشها برای هدایت امپکس در معرفی نوارهای ویدئویی کوادروپلکس در سال 1956 ایفا می کرد.

 

ری دالبی در نهایت توانست در سال 1957 با مدرک مهندسی برق از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شود. او متعاقبا موفق به دریافت بورسیه مارشال برای دکترای فیزیک از دانشگاه کمبریج شد. دالبی موفق شد مدرک دکترای خود را در سال 1961 دریافت کند. او در این دانشگاه درتحقیقات کالج پمبروک مشارکت می کرد. ری دالبی در سال آخرتحصیل در کمبریج، مشاور حاکمیت انرژی اتمی بریتانیا بود.

 

دالبی از سال 1963، بعد از تحصیلاتش در کمبریج، تا سال 1965 به عنوان یک مشاور فنی سازمان ملل در  هند مشغول به کار شد. وی سپس به انگلیس رفت و در آنجا لابراتورهای دالبی را تاسیس کرد. ری دالبی در همین سال رسما سیستم صوتی دالبی را اختراع کرد. سیستم کاهش نویز دالبی با افزایش ولوم صداهای با فرکانس بالا در زمان ضبط صدا و کاهش آنها در زمان پخش مجدد کار میکند. این کاهش در ولوم با فرکانس بالا، سطح صدای خش خش شنیدنی نوار را کاهش می دهد.

دالبی در سال 1976 به سان فرانسیسکو بازگشت و در آنجا دفاتر، لابراتورها و تاسیسات تولیدی شرکت خود را تاسیس کرد. ری دالبی از سال 1965 تا زمان بازنشستگی خود در سال 2011 یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت دالبی بود. در سال 2008، بیش از 1150 نفر برای این شرکت کار می کردند.

ری دالبی مالک بیش از 50 حق امتیاز محصولات آمریکایی است و تاکنون مقالات زیادی در مورد نوارهای ضبط ویدئو، تحلیل طول موج های بلند اشعه ی ایکس و کاهش خش و نویز صدا تالیف کرده است. دالبی یکی از همکاران و رئیس سابق انجمن مهندسی صوت نیز می باشد.

 

برای پیروزی یک راه آسان وجود دارد:

هیچ فرصتی را برای کار کردن از دست ندهید و اگر وقت شما کم است، وقت اختراع کنید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms