گزارش وب سایت BussinesForHome از وضعیت بازاریابی شبکه ای در ایران

در تاریخ پانزدهم فروردین ۱۳۹۶ در وبسایت www.businessforhome.org مقاله ای در رابطه با وضعیت بازاریابی شبکه ای در ایران منتشر گردید. متن ذیل ترجمه مقاله مندرج در این وبسایت است.

بازاریابی شبکه ای در ایران در حال رشد و ترقی است

آمار و اسنادی رسمی از میزان محبوبیت بازاریابی شبکه ای در ایران وجود ندارد اما آمارهای غیر رسمی حاکی از آن است که میزان فروش سالانه این صنعت در ایران به ۱۰۰ میلیون دلار و میزان فروشندگان مستقیم فعال آن به بیش از سیصد هزار نفر رسیده است و بیش از یک میلیون نفر تا کنون از محصولات این شرکت ها استفاده کرده اند.

پیام مقیم اسلام بنیانگذار شرکت گروه کارآفرینان آتوریناست که تمرکز خود را بر روی معرفی بازاریابی شبکه ای قانونمند و سالم در ایران بنا نهاده. او باور دارد که در دو سال گذشته کمک گرفتن از سخنرانان و مربیان معتبر بین المللی از اولویت های کاری او بوده است.

اکتبر ۲۰۱۵ بود که در مقاله ای در وبسایت خودمان اولین بار خبر حضور جان میلتون فاگ در ایران را پوشش دادیم.

فاگ٬ یکی از پیشکسوتان این صنعت که تا کنون پر فروش ترین کتاب های این کسب وکار را در بیست سال  گذشته به رشته تحریر درآورده این جسارت را داشت که به عنوان اولین سخنران بین المللی این حوزه به ایران برود.

از آن زمان تا کنون اتفاقات بزرگ زیادی در ایران افتاده است و همچنان که این بازار با سرعت زیاد در حال رشد است قانونگذاران و صاحبان شرکت های بازاریابی شبکه ای قواعد و قوانین جدیدی را برای این فرصت کارآفرینی وضع نموده اند و همین موضوع دلیلی دیگر بر این بود که پیام افراد بین المللی دیگری را به ایران دعوت نماید. افرادی مانند مارجی آلیپراندی تام شرایتر (ال بزرگ) گراهام پارک و مارک دیویس.

پیام می گوید‌ «در ابتدا ما با موانع زیادی روبه رو بودیم. موانعی که بعضی از آنها همچنان پا برجاست. یکی از این مشکلات دیدگاه نتورکرها و رویکرد حفاظتی مدیران و لیدرها نسبت به اعضای زیرمجموعه خود است. یکی دیگر از این مشکلات واژه جدیدی در بازاریابی شبکه ای ایران تحت عنوان «همایش عمومی» بود. در روزهای ابتدایی خیلی از افراد به همایش های عمومی اعتماد نداشتند»

او ادامه داد «این یک مسیر است…. مسیری برای ساخت فرهنگ… فرهنگی که هدف آن حمایت از شرکت های قانونمند بازاریابی شبکه ای و کلیه فعالیت های صحیح و درست این کسب وکار است. خیلی از افراد در این مسیر به ما کمک کردند. بسیاری از نتورکر بین المللی در این مسیر به من پاسخ مثبت دادند و به درخواست کمک من را با آغوش باز پاسخ دادند.»

«هیچ گاه شبی را یادم نمی رود که با تام شنلت مصاحبه ویدئویی داشتم. مصاحبه ای که تنها پس از یک گپ و گفت کوتاه شکل گرفت. این همان دلیل است که من فکر می کنم بازاریابی شبکه ای همان «پاس دادن عشق» به یکدیگر است. واکنش تام نسبت به دعوت من برایم بسیار آموزنده بود.»

برگزاری همایش تنها کاری نیست که پیام در این روزها انجام می دهد. یکی دیگر از کارهای او انجام مصاحبه با لیدرهای بین المللی و زیرنویس کردن آن است.

افرادی مانند ریچارد بروک٬ وس لیندن٬ تام شنلت٬ تاد فالکونی٬ سوئن گوبل و به تازگی فارنزیک نتورکر رامین مسگرلو.

پیام می گوید: «من اولین بار نام رامین مسگرلو را در همین وبسایت دیدم. و به طور تصادفی در یک گروه با او چت کردم و از او برای یک مصاحبه دعوت کردم و او فورا به من پاسخ مثبت داد.»

«ویدئوهای آتوریناشو تعداد دفعات زیادی میان نتورکرهای ایران اشتراک گذاری شده است. بعضی از این ویدئوها حتی توسط سی و پنج هزار نفر دیده شده است.»

پیام به عنوان نماینده نسل جوان کارآفرینان ایران باور دارد که بازاریابی شبکه ای فرصت جدیدی برای هموطنان اوست تا بتوانند به پتانسیل خودشان برای رسیدن به استقلال و آزادی مالی دست پیدا کنند.

پیام می گوید «موضوع فقط پول نیست. قطعا می توان در این کسب و کار به پول زیاد هم رسید اما من فکر می کنم که مهم ترین چیزی که بازاریابی شبکه ای برای یک کشور به ارمغان می آورد بیدار کردن روحیه کارآفرینی است. فردی که وقت خود را در بازاریابی شبکه ای صرف می کند می آموزد که تنها کسی که می تواند به او کمک کند٬ خودش است.»

«پس او برای ساختن زندگی خود می ایستد و می گوید که من باید برای خودم کاری انجام دهم. کاری که به من احساس آزادی عمل بدهد. کاری که به انسان های دیگر هم کمک می کند. چنین رویکردی هم به کشور و هم به کل دنیا کمک می کند. با چنین رویکردی افراد مستقل تر می شوند و دیگر منتظر مرد جادویی نیستند که در خانه آنها را بزند و به آنها یک میلیون دلار بدهد. آنها متوجه می شوند که خودشان باید این کار را انجام دهند.»

اما…. چه چیزی پیش روی ایران است؟

پیام می گوید «ما در حال ورود به عصر جدیدی در نتورک ایران هستیم. عصر پایان وعده های یک شبه پولدار شدن. عصر پایان ادعاهای غیرمنطقی و عصر شروع روحیه قدرتمند و واقعی کارآفرینی»

اما چنین چیزی بدون حضور شرکت های بین المللی امکان پذیر نیست.

پیام پاسخ این جمله ما را اینگونه می دهد «من موافقم. اما ما بیست و دو شرکت داخلی داریم که کارشان را خوب انجام می دهند و حتی شرکت های بین المللی هم امکان کار کردن در ایران را دارند. به شرط آنکه قوانین بازاریابی شبکه ای ایران را رعایت کنند. قوانین ایران با وسواس خاصی نوشته شده است که تضمین کننده محیطی سالم و درست برای انجام بازاریابی شبکه ای در ایران باشد.»

«اما اگر یک شرکت بین المللی بپذیرد که فرآیند تولید خود را در ایران انجام دهد آن وقت به خوبی می تواند اینجا کار کند و کار کردن در ایران ارزش این سرمایه گذاری را دارد. زیرا که نسل جوان ایران تشنه این کسب وکار است و من مطمئنم که چنین سرمایه گذاری در ایران ارزشش را دارد و شرکت های بین المللی می توانند ایران را به عنوان فرصت خوبی برای رشد انتخاب کنند»

در پایان پیام گفت «هر سال شمسی توسط مقام معظم رهبری نام گذاری می شود و امسال نیز با نام اشتغال و تولید نام گذاری شده است و من مطمئنم که بازاریابی شبکه ای می تواند نقش مهمی در این سال در ایران بازی کند»

منبع :

دیدگاه ها

 • ali ۱۳۹۶/۰۱/۱۷ :: ۱۵:۳۷
  0 - 0

  سلام
  خیلی دیر به دیر در این سایت مطلب جدید میذارین. لطفا پلن شرکت سیمرغ هم بررسی کنید
  با تشکر

  • پوریا ادیب فر ۱۳۹۶/۰۱/۱۸ :: ۲۱:۰۲
   0 - 0

   سلام
   انشالله حتما پلن سیمرغ رو بررسی خواهیم کرد.
   ممنون از شما

 • حمیداله بلیدئی ۱۳۹۶/۰۲/۱۲ :: ۰۰:۲۱
  0 - 0

  لطفا در مورد پلن و اموزش و دستاوردها و خبرهای جدیدی که منتظرشون هستی میشه ب جی میلم ارسال بشه ممنون متشکر با سپاس فراوان از سایت ایرانیان ام ال ام
  اولین باره هم اومدم تو این سایت
  با تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms