خالق بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان و سومین ثروتمند دنیا، جف بزوس

جف بزوس (Jeff Bezos) مؤسس و مدیر عامل شرکت آمازون که در حال حاضر با سرمایه ای بالغ بر 57 میلیارد دلار، این روزها به عنوان سومین شخص ثروتمند دنیا و همچنین به عنوان یکی از قدرتمندترین رهبران تجاری و تکنولوژی جهان شناخته می شود.
اما نگاه کوتاهی داشته باشیم به زندگی وی :
جف، پسر ارشد میگل بزوس، مدیر کمپانی Exxon می باشد. از همان دوران کودکی نبوغ ویژه ای برای انجام کارهای خارق العاده و نو داشت.پدربزرگش که بازنشته سازمان انرژی اتمی بود آینده درخشانی را برای او تصور می کرد و در تمامی روزهای تعطیل مدرسه او را به مزرعه خود در تگزاس می برد. تأثیر پدربزرگ بر جف به حدی بود که تصمیم گرفت مطابق خواست پدربزرگ در آینده یا یک فضانورد شود و یا یک فیزیکدان معروف. هر گاه آسیاب های بادی مزرعه پدربزرگ ازکار می افتاد، ابتدا پیش از خبر کردن مکانیک محل، جف را صدا می کردند و در اغلب موارد او به راحتی آنها را تعمیر می کرد.
jeff-bezos-technology
هوش و استعداد بی نظیر او در درس های مدرسه نیز ثابت شد، به طوری که دوره دبیرستان با بالاترین نمرات به عنوان شاگرد اول در میامی برگزیده شد و به دانشگاه راه یافت. در دانشگاه نیز به همین شکل در رشته ی مهندسی برق و کامپیوتر مشغول به تحصیل و سرانجام فارغ التحصیل شد.
با اتمام دوره ی تحصیلی، جف یک متخصص کامپیوتر شده بود. از این رو با توجه به این که پیشنهاد های شغلی از سوی اینتل و Bell Labs داشت ، اما وی به کمپانی FITEL در نیویورک پیوست و دو سال بعد درست در فاصله سالهای 1990 تا 1994، جف وارد کمپانی D.E Shaw شد و با خلق پیچیده ترین سیستم تکنولوژیکی مالی، قدرت آن را در Wall Street فزونی بخشید و سرانجام در سمت مدیر ارشد گروه مجدداً به عنوان جوان ترین مدیر مشغول به کار شد.

 

در همین شرکت بود که با  MacKenzie Tuttle آشنا شد. همسر او در آن زمان به عنوان یکی از تحلیل گران موسسه D.E Shaw بود که بعد ها تبدیل به یک رمان نویس شد.

mackenzie-bezos-amazon-bloomberg-750
او که تخصص ویژه ای در کامپیوتر داشت، با پدیدار شدن تجارت الکترونیک تصمیم گرفت تا از تخصص خود در این نوع تجارت نیز استفاده نماید. از این رو، همراه همسرش، مکنزی، سایت Amazon.com را بنا کرد. البته شکل اولیه سایت ونحوه کاربری آن اصلاً قابل مقایسه با نوع فعلی در آن نبود، چرا که آنها در ابتدا اصلاً تصور چنین تجارت عظیمی را نداشتند. قصد آنها فروش کتاب و نوارهای موسیقی و فیلم در محدوده ای اندک بود اما با گذشت زمان و درک نیاز جوامع بشری، بزوس کم کم آن را ارتقاء داد و به شکل فعلی اش رساند.

bezos-iranianmlm-amazon
در حال حاضر Amazon  به عنوان بزرگترین خرده فروش آنلاین جهان شناخته می شود که فروشی بالغ بر 100 میلیارد دلار در سال را رقم زده است.

 

جف در سال 2013 با پرداخت 250 میلیون دلار، نشریه واشنگتون پست را به تصاحب خود در آورد.
اما نکات بسیار کلیدی و آموزنده در مورد جف بزوس :
زمانی که جف در سال 2010 به جشن فارغ التحصیلی یکی از دانشگاه های معروف برای سخنرانی رفته بود، گفت : “پدر بزرگم به من یاد داد که مهربان بودن، دشوار تر از باهوش بودن است.
در سال 1994 بود که بزوس در مقاله ای مطالعه کرد که وب در یک سال معادل 2300 درصد رشد داشته و همین رقم، شگفت زده اش کرد و دریافت که باید راهی پیدا کند برای سهیم شدن در این رشد. لیستی تهیه کرد از 20 قلم جنسی که به بهترین شکل می تواند آنها را به صورت آنلاین بفروشد و سپس به این نتیجه رسید که فروش کتاب، بهترین گزینه است.
جف یک زنگ بزرگ را در محل کار قرار داده بود و هر زمان که سفارشی ثبت می شد، آن زنگ را به صدا در می آورد. چند نفر کارمند آمازون می آمدند تا ببینند که آیا خریدار را می شناسند یا نه. چند هفته بعد، در طول روز این زنگ آنقدر به صدا در می آمد که بزوس تصمیم به جمع کردن آن گرفت.

matlab-instagram-jadid

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms