تعاریف و مفاهیم بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای | نتورک مارکتینگ | بازاریابی چند سطحی

در این مقاله ما با مفاهیم و تعاریف بازاریابی شبکه ای یا چند سطحی آشنا خواهیم شد. توجه داشته باشید که شما می توانید در تکمیل این دانشنامه مشارکت داشته باشید و یا در صورتی که به دنبال تعریف واژه ای در بازاریابی شبکه ای هستید و در این مطلب موجود نیست می توانید آن را در قسمت نظرات ارسال فرمایید تا هر چه سریعتر به شما پاسخ داده شود.

بازاریابی چند سطحی (Multi Level Marketing) یا  بازاریابی شبکه ای (Network Marketing):

شیوه ای از فروش است که در آن شرکت های بازاریابی شبکه ای محصولات و خدمات خود را بدون واسطه به فروش می‌رسانند، و مشتریان پس از خرید در صورت تمایل می‌توانند محصولات شرکت را بازاریابی کنند و سود بگیرند. بازاریابان در بازاریابی شبکه ای دو نوع پورسانت دریافت میکنند، پورسانت نوع اول که بر گرفته از فروش محصولات است و پورسانت نوع دوم به جهت معرفی، آموزش و حمایت بازاریابان زیر مجموعه است.

Direct Selling یا فروش مستقیم :

فروش مستقیم | فروش چندسطحی

فروش مستقیم عبارت است از ارائه محصولات مصرفی و یا خدمات به صورت شخص به شخص به دور از داشتن مکانی ثابت برای ارائه محصولات ، که این محصولات از طریق نمایندگان فروش مستقل بازاریابی می شوند.فروشندگان مستقل (که به آنها مشاور یا توزیع کننده نیز می گویند) به عنوان کارمندان آن شرکت به حساب نمی آیند. آنها همچون یک پیمانکار مستقل می باشند که در ازای فروش و داد و ستد محصولات یک شرکت، از آن شرکت پاداش دریافت می کنند.

Distributor یا توزیع کننده:

به هر شخصی که در نقش خرده فروش و عمده فروش باشد آن را توزیع کننده می نامیم. در شرکت های بازاریابی شبکه ای هر شخص یک توزیع کننده محسوب میشود.

Liner Income یا درآمد خطی :

در این نوع درآمد شما به میزان وقتی که کار میکنید درآمد بدست می آورید. پس درآمد شما رابطه مستقیمی با میزان ساعت کاکرد شما دارد که به همین علت آن را خطی می نامند.

Residual Income یا درامدرسوبی:

درامد رسوبی | منفعل

البته این نوع درآمد به درآمد منفعل(Passive Income) نیز معروف است. در کل ایجاد چنین درآمدی به این شکل عمل می کند که شما ابتدا زمانی را صرف ایجاد یک سیستم (کسب و کار یا هرچیز دیگری) می کنید تا این سیستم شروع به ایجاد درامد کند، سپس با قدرت گرفتن کسب و کار حتی بدون حضور شما بتواند درآمد ایجاد کند. برای مثال یک نویسنده با صرف مدت زمان یک سال کتابی را می نویسد و از فروش این کتاب سال ها درآمد منفعل دریافت خواهد کرد.توزیع کنندگان در شرکت های بازاریابی شبکه ای با ایجاد یک سازمان فروش می توانند به این نوع درآمد دست یابند.

DownLine یا زیر مجموعه :

به یک یا گروهی از توزیع کنندگان که عضوی از سازمان فروش یک توزیع کننده دیگر باشند، به آنها زیر مجموعه می گویند. همچنین به افرادی که ما بصورت مستقیم وارد سازمان فروش خود کرده ایم که در سطح یک ما قرار دارند دایرکت می گویند.
در تصویر زیر تمام افراد سبزرنگ زیر مجموعه شخص U و همچنین شخص A و B دایرکت های شخص U محسوب میشوند.

UpLine یا بالاسری :

به فردی که شما را به عضویت شرکت بازاریابی شبکه ای در آورده بالاسری (بالاسری مستقیم) می گویند. همچنین هرکسی که به بالاسری های همان خط به سمت بالا متصل است است بالاسری می گویند. برای مثال در تصویر بالا افراد U,B,D بالاسری های J,I محسوب میشوند.

CrossLine یا کراس :

به گروه یا گروه های فروش موازی شما که در سازمان فروش شما نیستند کراس می گویند. به گروه فروشی که در زیر مجموعه شما عضویت ندارند و بالاسری مستقیم آنها و بالاسری مستقیم شما یک شخصی باشند به آنها کراس مستقیم می گویند. برای مثال همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید شخص A , B کراس محسوب میشوند.

لیدر یا Leader :

لیدر | راهبر بازاریابی شبکه ای | نتورک مارکتینگبه شخصی که به دلیل تجربه و اطلاعات بیشتر وظیفه آموزش، حل مشکلات و هماهنگی های تیم را بر عهده دارد لیدر یا راهبر می گویند.

Leg یا لگ :

لگ یا همان شاخه یا گروه فروش نیز می گویند. برای مثال علی دارای سه سطح یک(دایرکت) است که هرکدام از آنها سازمان فروش خود را دارند. در این صورت علی دارای سه لگ یا سه گروه فروش می باشد.

Bussines Plan یا طرح درامد زایی:

طرح درآمدزایی که به آن طرح بازپرداخت نیز می گویند. هر شرکت بازاریابی شبکه ای دارای یک طرح درآمدزایی مخصوص خود است که طبق آن به بازاریابانش پورسانت پرداخت می کند. در واقع طرح بازپرداخت چگونگی و فرمول درآمدزایی بازاریابان در شرکت های بازاریابی شبکه ای را تشریح می کند.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms