ریچارد دووس، مالک اولین و بزرگترین کمپانی نتورک مارکتینگ جهان

ریچ دیوس مالک بزرگترین کمپانی بازاریابی شبکه ای در دنیا

در سال 1915 شخصی به نام کارل رن بورگ به عنوان عامل فروش یک کارخانه در کشور چین مشغول به کار شد. در کنار این شغل، کارل به حوزه تغذیه و سلامتی علاقه زیادی داشت، از این جهت همزمان با شغل خود، بر روی اثرات رژیم و تغذیه بر روی سلامتی نیز تحقیقاتی را انجام می داد. او سپس به آمریکا بازگشت و تحقیقات خود را ادامه داد تا جایی که در سال 1934 موفق به تاسیس شرکت California Vitamins شد.

این شرکت که در رابطه با فروش مکمل های غذایی، معدنی و مولتی ویتامین فعالیت می کرد در سال 1934 نامش به Nutrilite Product تغییرکرد. در سال 1945 یعنی 11 سال پس از آغاز فعالیت این شرکت کارل با همفکری همسایه ی خود دکتر کاسپری، و لی می تینگر که مدیر فروش یک شرکت نیز بود، یک طرح بازپرداخت چند سطحی را طراحی و به این شرکت اضافه کردند. بدین ترتیب اولین طرح فروش شبکه ای که امروزه آن را با نام هایی همچون بازاریابی شبکه ای یا چند سطحی می شناسیم پا به عرصه ی وجود گذاشت. از کارل رن بورگ به عنوان پدر فروش مستقیم یا چند سطحی نیز یاد می کنند .اما این پایان کار نبود و در سال 1949 توسط نیل ماسکانت از اقوام کارل، دو تن به عنوان بازاریاب به این شرکت (Nutrilite) اضافه شدند که بعدها به پایه گذاران بزرگترین و موفق ترین شرکت بازاریابی شبکه ای درجهان تبدیل شدند .

این دو تن کسی نبودند جز ریچ دووس (Rich DeVos) و جی ون اندل (Jay Van Andel) که در گرند رپیدز واقع در ایالت میشیگان هم دبیرستانی بودند. این دو با یکدیگر شریک تجاری نیز بودند و در کسب کارهایی مانند فست فود همبرگر،خدمات چارتر هوایی وهمچنین خدمات کشتیرانی با یکدیگر شراکت داشتند. آنها با همکاری یکدیگر تبدیل به یک تیم موفق شده بودند و یک روز بعد از معرفی بکارشان در نوتری لایت، موفق شدند اولین جعبه ی خود را به ارزش 19.5 دلار بفروشند. اما بعد از آن علاقه ی خود را نسبت به این کار از دست دادند و بمدت 2 هفته از کار دست کشیدند. پس از آن با اصرار ماسکانت)که پشتیبان آنها بود(، برای شرکت در یک سمینار شرکت Nutrilite به شیکاگو سفر کردند. سمینار در یک هتل در قسمت مرکزی شهر با حضور 100 نفر حضار برگزار شد. بعد از دیدن فیلم های موفقیت و گوش دادن به صحبت های نمایندگان شرکت و همچنین توزیع کنندگان موفق، دووس و اندل تصمیم گرفتند که فرصت کاری نوتری لایت را با شور و اشتیاق بیشتری دنبال کنند .

سپس دومین جعبه ی مکمل خود را در مسیر برگشت به میشیگان فروختند، و به دنبال آن به سرعت برای پیشرفت کسب و کار جدیدشان اقدام کردند .

 در سال 1949 یعنی قبل از اینکه با شرکت نوتری لایت آشنا شوند، دووس و اندل شرکت Ri Corporation -Ja  را، که برگرفته از اول اسمشان بود، شکل داده بودند.هدف از این کار واردات کالاهای چوبی از کشورهای آمریکای جنوبی و فروش آن به بازار های آمریکا بود. بعد از اینکه آنها به سمینار نوتری لایت رفتند، آنها فعالیت شرکت Ri -Ja یعنی واردات چوب را رها کرده و شرکت خود را تبدیل به توزیع کننده ی محصولات نوتری لایت کردند. به علاوه از سود هر محصول فروخته شده، نوتری لایت از فروش محصولاتی که توسط توزیع کنندگان جدید انجام می گرفت به توزیع کنندگان قبلی پو رسانت پرداخت می کرد. همان سیستمی که امروزه به عنوان مولتی لول مارکتینگ با نتورک مارکتینگ شناخته شده است . در سال 1959 یعنی 9 سال پس از شروع فعالیت جدی خود، دووس و اندل یک سازمان فروش متشکل از 5000 توزیع کننده ساختند. به هر حال به دنبال نگرانی مربوط به پایداری نوتری لایت و با این فکر که می توانند به دیگران بیاموزند که چگونه کسب و کار خود را تاسیس کنند تصمیم گرفتند که شرکت فروش مستقیم چند سطحی خود را بنا نهند .

در سال 1960 آنها 50 درصد سهام کمپانی Atco Manufacturing در شهر دیترویت، تولید کننده ی اصلی LOC را خریداری کردند، و نام آن را به Amway Manufacturing Corporation تغییر دادند. در سال 1964سه شرکت Sales Corporation Amway ، Amway Services Corporation و Manufacturing Amway Corporation با هم تلفیق شده و به عنوان یک نهاد واحد با نام AmwayCorporation به فعالیت خود ادامه داد .این شرکت در سال 1974 کنترل شرکت نوتری لایت و سرانجام مالکیت کامل آن را در سال 1994خریداری کرد . دووس و ون اندل تنها کارآفرینانی نبودند که شیفته ی این حرفه شدند و تجارت فروش مستقیم چند سطحی شان را ساختند، در کالیفرنیا دکتر فارست سی شکلی و دو پسرش در سال 1956 شرکت Shaklee Product را تاسیس کردند که در زمینه ی فروش محصولات غذایی و همچنین لوازم خانگی فعال بود. این دو شرکت یعنی  Shaklee و Amway راه را برای بیشمار شرکتهای فروش مستقیم چند سطحی دیگر باز کردند.اینان در کنار طرحهای پرداختی چند سطحی شان، رسیدن به استقلال مالی و رضایت شخصی از طریق فروش مستقیم چند سطحی را ترویج میدادند .

ام وی فعالیت خود را به خارج از کشور نیز گسترش داد و در سال 1971 در استرالیا نمایندگی ام وی شروع به فعالیت کرد. همچنین در سال 1973 در اروپا، 1974 در بخش هایی از آسیا، 1979 در ژاپن، 1985 در آمریکای لاتین، 1995 در چین، 1997 در آفریقا، 1998 در هند و اسکاندیناوی، 2003 در اوکراین، 2005 در روسیه و 2008 در ویتنام شعب خود را راه اندازی و فعال نمود .

بر اساس اعلام وبسایت ام وی، در سال 2011 ، این کمپانی در بیش از 100 کشور جهان فعالیت می نمود،که متشکل از بازار های محلی عبارتند از: آمریکا، اروپا، چین، ژاپن، کره، و نیمی از آسیا و استرالیا بود .ریچ دووس و ون اندل در هدف اولیه خود یعنی کمک به مردم برای ساختن تجارتشان از طریق فروش مستقیم چند سطحی کاملا موفق بوده اند، تا قبل از پایان قرن بیستم چیزی فراتر از 3 میلیون نفر از مردم دنیا در جزو مشاوران و توزیع کنندگان شرکت Amway بوده اند .

 

سر ریچارد دووس رییس شرکت آلتیکور و زیر مجموعه آن ، اَم وی (Amway) که مجله فوربز او را در سال 2010 با ثروت 4.5 میلیون دلار به عنوان صد و هفتاد ششمین ثروتمند جهان معرفی کرد. شرکت او هنوز هم یکی از بزرگترین شرکت های بازاریابی چند سطحی (MLM) در دنیاست.

شرکت آلتیکور در سال 1999 تاسیس شده و به عنوان شرکت مادر بسیاری از شرکت های موفق به ویژه در زمینه فروش مستقیم، توزیع کالاهای مصرفی و هتلداری است. در حال حاضر، خانواده های وان آندل  و دووس مالک این شرکت هستند.

دووس یکی از اعضای هیئت معتمده دانشگاه نورث وود و رئیس شورای سیاست های ملی آمریکاست. او همچنین در حال حاضر یکی از اعضای هیئت معتمده ی مرکز محافظه کاران ملی آمریکا در فیلادلفیاست.

ردیچارد دووس چهار کتاب نیز تالیف کرده و به عنوان سخنرانی شاخص در جهان شهرت دارد. دووس همچنین مالک چندین فرانشیز ورزش حرفه ای، شامل باشگاه بسکتبال اورلاندو مجیک در NBA است.

ریچارد دووس در سال 1993 بازنشسته شد. یکی از پسران او، دیک دووس، کاندیدای حزب جمهوری خواه ایالات متحده در انتخابات فرمانداری میشیگان در سال 2006 بود که از همتای خود،  جنیفر گرانهولم، شکست خورد. جوان ترین فرزند دووس دوگ، نیز در حال حاضر رئیس شرکت آلتیکور و زیر مجموعه ی آن، ام وی است.

دووس و همسرش هلن، به طور سخاوتمندانه ای از بیمارستان ها، کالج ها و دانشگا ههای، سازمانهای هنری و امور خیریه در گرند رپیدز، میشیگان و همچنین از سازمان های متعددی در فلوریدای مرکزی حمایت مالی می کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

perm_identity

textsms